Личните лекари са все по-малко и са по-натоварени. Рекордьорът е с над 16 000 пациенти
В края на ноември тази година личните лекари са малко над 3300 - или със 700 по-малко отпреди 5 години. Данните очертават притеснителна тенденция - медиците, които спират работа, са повече от тези, които започват. От началото на годината 72-ма лични лекари са прекратили договора си с касата, а едва 50 са сключили нов.
Така - заради все по-малкото медицински специалисти средният брой на пациентите при едно джипи расте всяка година. В момента - един семеен лекар има средно над 1860 пациенти - с 13 повече спрямо 2023 г.
Но повечето джипита имат много по-големи листи - рекордьор е личен лекар от Сливен с над 16 000 пациенти.
Д-р Николай Брънзалов, председател на УС на Българският лекарски съюз и общопрактикуващ лекар, определи ситуацията като доста тъжна.
„Докато не се вземат спешни мерки по този въпрос, статистиката ще бъде още по-трагична. Действително има моменти, в които се затрудняваме“, посочи в ефира на bTV д-р Николай Брънзалов.
По думите му, през последните години има по-голям интерес към общата медицина, но бройката е фатално ниска.
„Истинската реформа започна, когато терапевти и педиатри една вечер заспаха като такива, а на другия ден се събудиха като общопрактикуващи лекари. Това се нарича реформа в здравеопазването, системата тотално се преобрази. Но да не забравяме, че това се случи преди 20 години“, посочи д-р Брънзалов.
Търговище, Разград и Кърджали са най-застрашени от това да останат без лични лекари, добави той. Според него трябва политическа воля и политическа мисъл, както и здравноосигурителната вноска да се вдигне.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.