Масирана съвместна проверка на БАБХ, НАП и КЗП в хранителните магазини

Масирана съвместна проверка на БАБХ, НАП и КЗП в хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните, Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите в хранителните магазини. Проверките са част от мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ.

Проверяващите ще извършат детайлно обследване на цялата агро-хранителна верига (производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители), а събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на проекто-закона за регулиране на договорите по веригата на доставките, чието изготвяне министър-председателят Росен Желязков възложи на земеделския министър д-р Георги Тахов. 

Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти - от малките магазинчета до големите търговски вериги. Ще бъдат проверявани финансови документи и придружаващи документи за произход, за да бъде извършено проследяване по цялата верига на доставките.

Ще се следи и за: опаковки, етикетиране, съхранение, срок на годност, промоционални кампании и намаления, заблуждаващи реклами, несъответствие между цената на етикета и на касовия апарат; некоректност при обявяване на цени за различните разфасовки на един и същи продукт; ясно обозначаване на единичната цена при продукти в насипно състояние и др. 

При установяване на нарушения ще се предприемат незабавни мерки - от предписания и актове, до разпореждане за унищожаване на стока, спиране на част или на цялата дейност на обекта. 

Проверките ще се извършват ежедневно във всички области на страната. Ще продължат до нормализиране на цените на хранителните продукти и гарантиране на продоволствената сигурност на страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията
Москва предаде на САЩ 350 страници документи за убийството на президента Джон Кенеди
До края на годината у нас трябва да има осем самолета F-16
Краят на октомври наближава, а Бюджет 2026 все още го няма. Лакомство или пакост?
Качествено образование в пансионно училище в чужбина: новият език на успеха
Проблем: Япония отчете рекорден брой смъртоносни атаки на мечки срещу хора
Digital age: Техно пробиви и открития
Тръмп: Израел може да поднови боевете в Газа, ако "Хамас" не спази споразумението за прекратяване на огъня