НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите

НИМХ предупреди за опасност от поройни наводнения. Разпоредиха денонощно наблюдение на язовирите

 24-часово наблюдение на язовирите на територията на страната разпореди министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов заради проливните дъждове в много области на страната и прогноза на Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ) за предстоящо усложняване на обстановката.

НИМХ издаде предупреждение за опасност от възникване на поройни наводнения в периода 13-15 юни. За цялата западна половина на страната в момента са в сила оранжеви и жълти кодове за интензивни валежи и гръмотевици.

Оранжев код е обявен за областите: Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Софийска област, Перник, Кюстендил и Благоевград.

Жълт код е в сила за областите: София-град, Плевен, Велико Търново, Габрово, Пловдив, Пазарджик, Смолян и Кърджали

Наблюдението ще е на съоръженията, върху които Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) осъществява контрол  за изпълнението на мерките, осигурени от собствениците за безопасната им експлоатация,  съобщиха  от министерствотоо.

ДАМТН ще бъде в непрекъснат контакт с всички структури, които имат отношение и следят за състоянието и водните нива в язовирите, уточниха от икономическото министерство.

От пресслужбата на правителството съобщиха снощи, че се предприемат спешни мерки за опазване сигурността на бедстващото население след пороя в Берковица, област Монтана и в ботевградското село Врачеш. Няма данни за пострадали хора, допълниха от там. С разпореждане на премиера акад. Николай Денков българската армия ще се включи в усилията за преодоляване на последствията от наводнението в Берковица.

По разпореждане на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков екипи на Областно пътно управление - Монтана също се включват в дейностите по овладяване на ситуацията. Екипи на службата ще извършват наблюдение и на стената на яз. "Мишковец" в землището на населеното място заради повишеното ниво на водоема. От "Пожарна безопасност и защита на населението" информират, че нивото на язовир "Клисурица", община Монтана, се нормализира.

Засегнато от проливни дъждове е и ботевградското село Врачеш, където работят пет екипа на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовата платформа Robinhood на Влад Тенев влиза в индекса S&P 500
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Митниците продават на търг 87 килограма златни и сребърни бижута, кюлчета и монети, задържани на ГКПП "Капитан Андреево"
Израелската армия удари висши лидери на групировката Хамас в столицата на Катар (ВИДЕО)
AI: Как чатботовете се отразяват на психичното ни здраве?
Кая Калас: Само тази година ЕС ще предостави 25 милиарда евро подкрепа на Украйна
Изминалият месец август е бил третият най-топъл в историята
Ще попадне ли Лукойл в следващия пакет от санкции на ЕС?