Мобилна медицинска помощ за населени места без лични лекари, одобриха депутатите
Със 133 гласа "за", един "против" и 36-ма "въздържали се" парламентът прие на първо четене предложените от "Има такъв народ" промени в Закона за здравето. Те предвиждат населените места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, който да се посещава поне веднъж месечно за по два часа от лекар, да се обслужват от екипи с мобилни здравни автомобили, оборудвани с апаратура за предоставяне на медицинска помощ в областта на вътрешните болести и за експресни кръвни изследвания, предава БТА.
Мобилните манипулационни ще се ръководят от новосъздадена Изпълнителна агенция "Превенция, профилактика и медицински проучвания" към здравния министър с териториални звена в отделните области.
Предлага се финансирането им да идва от акцизния данък, който се събира от продажбата на алкохол и тютюневи изделия.
"Основният мотив за предлагането на законопроекта е очевидната липса в нашето здравеопазване, тъй като на практика голяма част от населението няма как да се грижи за здравето си", каза Андрей Чорбанов от ИТН. Според него, профилактиката и превенцията са слаби, особено в отдалечените или трудно достъпни места.
Капацитетът на министерството на здравеопазването е достатъчен, за да осигури администрирането на тези автомобили, каза депутатът от "Възраждане" Георги Георгиев. Той счита, че не трябва да се създава отделна агенция за мобилната медицинска помощ.
Имаме законопроект, който е безкрайно закъснял. Има неща, които трябва да се доизпипат, но не сложим ли началото - няма как да стане, отбеляза Цончо Ганев от "Възраждане".
Председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от ПГ на ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов предложи удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на законопроекта на максимално допустимите 21 дни, което беше прието. Трябва да се създаде и работна група, която да изчисти противоречия с нормативните уредби в Закона за здравето и Закона за лечебните заведения, смята той. Основният проблем, който съществува, е липсата на специалисти, отбеляза още Ангелов.
По думите на Джевдет Чакъров от ДПС има потребност за подобряване достъпа на медицинска помощ в ограничени насели места. Той заяви подкрепата на ПГ на ДПС за законопроекта на ИТН, но отбеляза, че има нужда от прецизиране на текстовете.
В здравна комисия посочихме, че концепцията е добра, но начинът, по който е структурирано предложението, се нуждае от сериозна преработка, заради което се въздържахме от подкрепа, каза Васил Пандов от ПП-ДБ. Професионалното съсловие също има притеснения, има въпроси защо само експресни кръвни тестове и вътрешни болести, посочи той.
Назад във времето сме имали такива предложения, каза Георги Гьоков от "БСП за България". Той приветства предложението на ИТН за мобилната медицинска помощ.
Тошко Йорданов обобщи, че от ИТН са отворени за дискусия за предложения между първо и второ четене, защото здравето на гражданите е най-важно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.