Семейство с две деца е идеалът на българите

Семейство с две деца е идеалът на  българите

Двудетният модел на семейството е репродуктивният идеал на жените у нас на възраст15-49 години и на мъжете на възраст 15-59 години у нас (63,3 на сто). Това сочат данни на Нациионалния статистически институт от анкета при последно от опреброяването на населението през 2021 година. 

Резултатите от изследването показват, че най-често влияние за вземането на решение да имат още едно дете оказват финансовото състояние (14.7%), наличието на подходящ партньор (14.4%) и подходящи жилищни условия (14.1%).

Възможността да се споделят отговорностите с партньора в грижата за домакинството би оказала въздействие върху избора на 13.7% от лицата, а съчетаването на семейните и професионалните задължения – на 12.2%. Непоколебими в избора си са 5.3% от анкетираните.  

На второ място е мнението, че семейството трябва да има три деца (17,1 на сто), следвано от нагласата за семейство с едно дете (7,9 на сто).

9,4 на сто от българите в репродуктивна възраст не могат да преценят колко деца трябва да има семейството в България.

Многодетният модел на семейство с четири и повече деца е приоритет за едва 2 на сто от хората.

В известна степен нагласите на хората повтарят идеала им за семейство. Водещо е желанието за две деца в семейството (61,9 на сто), следвано от предпочитанието за три деца (14,9 на сто). Еднодетният модел на семейство е желан от 12 на сто от хората, а многодетният, с четири и повече деца -  от 2,3 на сто. Все още не знаят колко деца биха искали да имат 7,9 на сто от хората в репродуктивна възраст, а един процент са категорични, че не желаят да имат деца.

Репродуктивните идеали и намерения на хората много често се различават от фактическия брой деца в семействата. Анализирайки трите показателя, само за хората на възраст над 45 години, за които възпроизводството условно е приключило, от НСИ правят следните заключения: изключително голям е делът на хората, които са без деца (17,8 на сто) в сравнение с тези, които имат този идеал (0,1 на сто) или предпочитат този модел на семейство (1,4 на сто); значително по-голям е делът на хората, които остават с едно дете (31,9 на сто) в сравнение с идеала за еднодетно семейство (6,9 на сто) и желаещите едно дете (13,5 на сто), идеалът (64,7 на сто) и желанието (64,3 на сто) за две деца в семейството фактически не се реализират.

Две деца имат 44,4 на сто от хората над 45-годишна възраст; три деца е идеал за 17,1 на сто, репродуктивни намерения - за 13,9 на сто, но фактически е реализиран от много по-малък дял от хората в края на репродуктивния им период, само 4,7 на сто.

Интерес представлява и разпределението на лицата в зависимост от етническата им група. Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64.3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61.7%, и за значително по-малка част от ромите (52.0%).

Относителният дял на лицата, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за самоопределилите се като българи (8.0%), турци (8.3%) и представителите на други етноси (8.1%).

Почти два пъти по-малък е той обаче сред ромите – 4.8%. Репродуктивните идеали на ромите много по-често включват три (22.8%) и четири и повече деца (11.2%) в сравнение с останалите етноси, сочат още данните на статистиката.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ