Парламентът уважи ветото на президента Радев върху промените в НПК
За пръв път в този мандат парламентът се съобрази с вето на президента Румен Радев. Депутатите не приеха отново промените в Наказателно-процесуалния кодекс, които държавният глава върна за ново обсъждане. С тях реално се възстановяваше пленума на ВСС, който преди това бе отменен с промените в Конституцията. За повторното приемане на измененията гласува един депутат "за", 51 бяха "против", 134 - "въздържал се". По време на дебата изказвания имаше само от опозицията.
Президентът наложи ветото върху промените в НПК, приети от парламента на 1 февруари. С тях, на практика, Народното събрание върна пленума на Висшия съдебен съвет, който бе премахнат с поправката в Конституцията. Държавният глава посочва в своите мотиви, че с връщането на пленума на ВСС де факто се отменя стартиралата правосъдна реформа. С промените в основния закон ВСС е реорганизиран чрез разделянето му на два отделни съвета - Съдийски и Прокурорски. Освен това, депутатите върнаха и правомощията на главния прокурор, които бяха орязани отново с промените в Конституцията, предава БНР.
Президентът наложи вето върху промените на 12 февруари. Според него широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Държавният глава смята, че това е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.
От управляващата коалиция обявиха, че ще търсят по-добри начини за отстраняването на недостатъците в текстовете. Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене на промените в НПК да е пет дни. В хода на разискванията участваха само депутати от опозицията, предава БТА.
Цвета Рангелова от „Възраждане“ посочи, че с промените в НПК, които са били приети от парламента, съществено се е ограничило правото на обвиняемия и неговия защитник. Директивата, която Министерството на правосъдието транспонира има една цел и тя е даде по-голяма информираност за правата на подсъдимия, отбеляза Рангелова. Това, което предложи вносителят бе абсолютно неработещ текст, добави тя. По думите ѝ цялата юридическа гилдия е била в потрес от приетите промени. Рангелова отбеляза, че днес управляващите се явяват на поправителен изпит и добави, че от „Възраждане“ смятат, че мотивите на президента са изцяло основателни. Приемете мотивите на президента и предложете текстове, които да са работещи, настоя тя.
Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ (ИТН) заяви, че приемането на въпросните промени е свидетелство за неумението на управляващата „сглобка“ да внася непрекъснато противоконституционни текстове. Управляващата „сглобка“, заслепена от мнозинството, с което разполага, и водена от Магнаурската школа от „Харвард“, продължават да повтарят една и съща грешка. Това е най-тъжната точка, защото ще се наложи да повторим азбучни истини за правото, които бяха потъпкани, и в правна комисия, и тук в зала. Надявам се днес в залата да потвърдите това, което направихте в правна комисия, добави Караджов. Относно промените в параграф 10, Караджов заяви, че те са били внесени в нарушение на правилника. За пореден път се внасят изменения през преходни и заключителни разпоредби на един закон, за да се направят промени в друг, посочи депутатът. По думите на Караджов това, което се е получило накрая е „сгрешена Конституция“. С тези промени вие правите поправка в Конституцията и това е следващият огромен проблем, посочи той. С промените в НПК ние ще дадем право на стария ВСС да организира изборите за нов ВСС и за нов прокурорски съвет. Ако това е сърцевината за бъдещата съдебна реформа, то благодаря ви, посочи още Караджов.
Мая Димитрова от „БСП за България“ посочи, че с промените в НПК, управляващите са променили Конституцията със закон, и не са се съобразили с аргументите на опозицията. Всички наши аргументи се припокриват с мотивите от ветото на президента. Приемете, че опозицията също прави конструктивни предложения, опозицията също работи за България, обърна се Димитрова към управляващите.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“ коментира, че вчера на заседание на правната комисия юристите на ГЕРБ-СДС и ДПС са се разграничили от предлаганите промени в НПК. Става ясно, че практически тази глупост идва от „Продължаваме промяната – Демократична България“, добави Йорданов. Той призова някой от управляващите на „сглобка“ да защити позицията си от трибуната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.