Парламентът задължи Асен Василев да покрие дефицита във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"

Парламентът задължи Асен Василев да покрие дефицита във Фонд Сигурност на електроенергийната система

Парламентът задължи Асен Василев да покрие дефицита във Фонд "Сигурност на електроенергийната система"

Народното събрание възложи на министъра на финансите до 31 март да предприеме необходимите действия за покриване на оперативния дефицит във Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

В този фонд влизат по 5% от месечните приходи на производителите на електроенергия и от таксите за пренос, като дефицитът в момента е 1 милиард лева, предава БНР. 

Проектът на решение беше подкрепен със 159 гласа "за".

"По този начин гарантираме със сигурност, че българският потребител няма да усети по джоба си това, което е извършено във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", заяви Жечо Станков от ГЕРБ.

"Против" решението на НС или с "въздържал се" гласуваха само депутатите от ПП-ДБ. 

"Не обсъждахме нещо, което е важно за българските граждани, а един политически документ, който беше използван изцяло срещу финансовия министър Асен Василев", посочи Настимир Ананиев от ПП-ДБ.

Предложението, с което парламентът днес задължи финансовия министър да покрие дефицита във фонда беше внесено миналата седмица от  Бойко Борисов, Делян Пеевски, Делян Добрев и Станислав Анастасов. То беше вкарано извънредно в дневния ред на депутатите днес. До него се стигна, след като на няколко пъти председателят на енергийната комисия в президента Делян Добрев повдигаше публично въпроса, че във фонда има огромна дупка от 1 милиард лева, обвинявайки Асен Василев за този дефицит. "Асен Василев прибра парите по механизма SAFE в размер на 850 млн. лв.", посочи той на няколко пъти. От ИТН също алармираха миналата седмица, че са подали десетки сигнали за трупането на дефицит във Фонда за енергийна сигурност, което ще доведе до оскъпяване на тока с 15-20% за крайните потребители, а БСП днес внесоха предложение за отлагане с една година на либерализацията на тока за битовите потребители.

В Закона за енергетиката е записано, че през 2026 г. всички битови потребители трябва да излязат на енергийния свободен пазар, като още от 1 юли тази година Националната електрическа компания (НЕК) трябва да престане да бъде обществен доставчик на електроенергия. Регулираните цени за крайните битови потребители трябва се прилагат до 31 декември 2025 г. Предвидена е възможност за компенсиране на битовите клиенти за разходите за закупуване на електрическа енергия в рамките на регулаторния процес за периода до 2026 г.

Гласуването на решението, задължаващо Василев да покрие дефицита във фонда беше предшествано от близо 4-часови дебати с елементи на политически нападки и критики към финансовият министър Асен Василев от всички парламентарни партии.  От "Продължаваме промяната" видяха политическа атака с цел той да не бъде повече финансов министър. 

Според Делян Добрев за последните три години Василев е иззел 5,411 млрд. лв. дивиденти от държавната енергетика.

"Това не са пари, които са върнати на бизнеса. Това са парите, които Асен Василев лично прибра в бюджета. Компенсациите за бизнеса са различни средства, които се събират и харчат по друг ред", посочи Добрев.

Енергийният сектор беше обезкървен и сега е момента да платим задълженията. Това се случи за да поддържаме измамата, че имаме добър бюджет. Другата причина е, че Асен Василев трябваше да се преоблече и да поддържа дясна политика, посочи Красимир Вълчев от ГЕРБ. Тепърва ще плащаме неговата ляво-популистка политика, посочи още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ