Първи официални реакции на властите след новите санкции от САЩ и Лондон
Президенството, правителството и прокуратурата излязоха последователно с официални позиции малко след като стана ясно, че САЩ и Великобритания налагат санкции на общо 8 влиятелни българи за престъпления, свързани с корупция.
Държавният глава Румен Радев високо цени подкрепата на стратегическите партньори на България САЩ и Великобритания в борбата с корупцията, принос за което имат наложените санкции на български граждани, съобщиха от президентството.
Позицията беше огласена малко след като САЩ и Лондон обявиха съвместни действия срещу корупцията в България. САЩ разшири санкционния списък „Магнитски“ с още петима българи: Румен Овчаров, бившият финансов министър в третото правителство на ГЕРБ Владислав Горанов, двама бивши главни изпълнителни директори на АЕЦ „Козлодуй“ Александър Николов и Иван Генов и Николай Малинов.
Великобритания пък наложи санкции на първите трима българи, включени в списъка Магнитски – Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков.
Президентът Румен Радев призовава българските институции и политици за реален и неотклонен ангажимент към борбата с корупцията и утвърждаване на върховенството на правото, посочват още в съобщението он „Дондуков“ 2. „Нашето общество очаква следващото Народно събрание да се ангажира с антикорупционното законодателство, предложено от служебното правителство.“, казва държавният глава, цитиран от пресслужбата на президентството.
Служебното правителство е готово да подкрепи партньорските държави САЩ и Великобритания, гласи официалната позиция на кабинета „Донев-2”.
В нея се подчертава, че правителството държи на върховенството на закона и борбата с корупцията в България. „Оповестената нова информация по глобалния закон „Магнитски“ и режима на глобалните антикорупционни санкции на Великобритания е преди всичко в правомощията на съдебната власт”, пише още в позицията, разпространена от „Дондуков” 1.
„Както предходното служебно правителство, така и настоящото е сериозно ангажирано с темата за съдебната реформа и борбата с корупцията в България и работата в тази посока ще продължи, съобразно правомощията, с които разполага изпълнителната власт“, отбелязват от Министерски съвет.
Служебният кабинет също така потвърждава и ангажимента си да внесе отново в Народното събрание законопроектите, свързани с реформата в съдебната система, които не бяха приети от 48-ото народно събрание.
От прокуратурата пък отбелязват, че мерките срещу четирима от санкционираните са свързани с т.нар. „зловредно руско влияние“ у нас, „което беше сред основните теми на разговор на главния прокурор Иван Гешев с конгресмени във Вашингтон по време на посещението му миналата седмица, се казва в позиция на прокуратурата.“
От държавното обвинение също така припомнят, че разследването срещу Николай Малинов започна във вече закритата Специализирана прокуратура, както и че подсъдим по дело на Спецпрокуратурата бе и друг от санкционираните лица по списъка „Магнитски” – Румен Овчаров.
От политическите формации първи с позиция излязоха от ПП ГЕРБ.
В нея се подчертава, че ГЕРБ държи на върховенството на закона и борбата с корупцията в България. „Оповестената нова информация по глобалния закон „Магнитски" и режима на глобалните антикорупционни санкции на Великобритания е преди всичко в правомощията на независимата съдебната власт.
ГЕРБ винаги е заявявала категорична позиция за съдебната реформа и борбата с корупцията в България. Доказателство за това са гласуванията по внесените предложения за реформа в съдебната система, които народните представители от ПГ на ГЕРБ подкрепи в 48-ото Народно събрание.", гласи още тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.