Правителство на малцинството или избори по нови правила? (Обзор)
Правителство на малцинството с премиер от ГЕРБ и промяна на избирателната система по гръцкия модел. Това са двата основни варианта, които обмисля лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов стана ясно след първата от поредицата консултации при президента Румен Радев, предшестващи връчването на проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС за съставяне на правителство.
"Носим си отговорността и ще предложим правителство, което ще бъде на малцинството. Ще предложим премиер от ГЕРБ", добави Борисов, но уточни, че няма да е той самият, тъй като вече три пъти е бил премиер и "четвърти мандат е в повече". Той добави, че очаква подкрепа за такова правителство от всички отговорни хора, които не искат страната да ходи за седми път на избори.
Предпредпоследният и предпоследният поставят ултиматуми, че само с техния мандат може да стане правителство, това предопределя всякакви разговори, ние сме в хипотеза, че освен с първия мандат с друг не може да стане. Начертани са червени линии, които ние няма как да преодолеем. Това е последният шанс, ако при тези преговори се разберем да получим подкрепа, особено от ПП-ДБ, каза още Борисов.
Другият вариант, според председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, е да се смени избирателната система, като даде за пример тази, която действа в Гърция, известна като полупропорционално представителство или подсилена пропорционална система. При нея част от депутатските места не се подлагат на избор, а се разпределят чак след като крайните резултати са ясни. В продължение на дълго време това бяха 50 депутати в 300-местен парламент в Атина, което означава, че избирателите гласуваха само за 250, а победителите технически получаваха останалите 50. Целта при подобна система е сформирането на стабилно мнозинство, даващо на победителя предимство да управлява, дори когато е събрал само една трета от всички места. Важно уточнение при този закон е, че той влиза в сила не на следващите, а на по-следващите избори, за да се гарантира, че управляващите не пренаписват закона в своя полза.
На практика няма как да се състави правителство, призна на консултациите при президента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Ще положим още усилия, но от ИТН вече казаха, че с първия и втория мандат не може. Това предопределя отиването ни на избори. Това е реалността", добави той.
"Продължават анализите на тези избори. Продължават да се търсят отговорите на редица въпроси, един от основните е защо българите масово не излязоха да гласуват", обърна се президентът Радев към представителите на ГЕРБ-СДС.
Ниската избирателна активност притеснява всички, но вече след 7-8, а вече за последните три години са 10 или 11 избора, има усещане за пренасищане, за състезание между партиите вече стига своя връх. Да, резултатите на ГЕРБ-СДС са добри - с над 11% водим пред прекия съперник. Проблемът е, че тази избирателна система взима от големите партии депутати, прехвърля ги на по-малките и партиите по никакъв начин не могат да излязат от предизборната си реторика. Всички партии се държат все едно предстоят избори, а не как да се направи правителство. Последните и предпоследните поставят условия и предварително чертаят линии как да се движат мандатите. Демокрацията подрежда партиите по волята на народа. Сега излиза, че на практика няма как да се състави правителство, констатира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Избирателите на ГЕРБ-СДС не искат тя да побеждава, а да получават Денков и/или експерти. Не ГЕРБ да носи отговорността и пасивите, а друг да ни представлява. Не искат предпоследният да казва какво да става. Такова чудо като експерти няма, всички сме влезли като такива, не сме завършили училище по политика. Не виждам как може да се случи нещо с друг, освен с първия мандат. Няма как да се случи с втория или с третия мандат. Ще положим още усилия, но от ИТН вече казаха, че с първия и втория мандат не може. Това предопределя отиването ни на избори. Това е реалността. А трябваше да се мисли за 4-годишно управление и да се сглоби правителство, да се направят компромиси. Чувам само заклинания и кой колко е велик", заяви Борисов.
ДПС предлага президентът да е медиатор между партиите при преговорите за кабинет
"Знаете, че съгласно Конституцията, при неуспех на първия мандат, то вторият проучвателен мандат идва задължително при вас. Вие имате ли някакви идеи за неговата реализация и каква би била успешната формула за съставяне на устойчиво правителство" попита президентът Румен Радев представителите на ДПС.
Смятаме, че най-логично е да бъде подкрепен мандатът на победителя в тези избори, заяви на консултациите при президента Йордан Цонев от ДПС. Той добави, че президентът трябва да е медиатор между партиите при преговорите за кабинет и да се опита да ги убеди, че трябва да се излезе с решение от тази ситуация. "Изборите са краен вариант", каза Цонев.
"За нас прочитът на изборните резултати и в частност ниската избирателна активност говори за нарушено доверие към политическите субекти и в частност към политическия процес в страната. Това не е ново, а процес, който се развива от години, особено в последните 3-4 години. Това се дължи на факта, че в страната политическите сили отдалечават дневния ред на хората от дневния ред на институциите. Хората категорично не искат нови избори, а искат политическият процес да се стабилизира, да има мнозинство, редовен кабинет, който да решава проблемите, а те са много. Решението им категорично минава през един пълен или близо до пълен мандат, за да може в перспектива да се решават нещата", каза Йордан Цонев от ДПС.
ДПС съзнава своята отговорност пред избирателите за съставяне на редовен кабинет подкрепен от стабилно мнозинество, ако е възможно. Най-нормалното нещо е да бъде подкрепен мандата на победителя, защото това е волята на българския народ, а не нещо измислено. Ние смятаме, че най-логично е да бъда подкрепен мандата на победителя в тези избори, още повече, че заявката на по-малките партии да сглобят кабинет с техен мандат, не кореспондира с това, че този мандат ще бъде подкрепен пак то първите две политически сили, тоест ще зависи от мнозинството и волята на първите две политически сили. Ние не виждаме никаква разлика в това, освен политическото его. Много разчитаме на вас да убедите политическите сили в ролята на държавен глава в този процес на медиатор. Очевидно, че имаме нужда от медиатор и няма кой друг да бъде освен ние. Така че очакваме от вас да бъдете на висотата на тази отговорност и да се опитате да ги убедите, че трябва да излезем с решение от тази ситуация. Изборите са краен вариант, допълни Цонев.
ПП-ДБ остава с непроменени приоритети и в опозиция
По време на третата за деня консултация преидентът Румен Радев припомни, че веднага след изборите от ПП-ДБ са обявили, че ще останат в опозиция и няма да се ангажират с политики на "сглобки" с ГЕРБ-СДС и ДПС. "Днес продължавате ли да стоите на тази позиция и в случай, че ГЕРБ-СДС с първия мандат предложат правителство, което издигне същите приоритети от вашата обща предишна управленска програма, дали вие няма да застанете зад тях и да ги подкрепите за тези приоритети", попита Румен Радев представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България".
Ако нещо стана ясно през последните три години, то е, че е сравнително лесно да се свали правителство, но е трудно да се направи ново. ГЕРБ през последните три години получи шест пъти мандати, сега ще получи седми, но нито веднъж не успя да направи правителство. А ние сме единствената политическа сила, която за тези три години, успя на два пъти да направи правителство, каза председателят на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" акад. Николай Денков.
Ние изпълнихме дълга си към държавата по отношение на възможностите за реализиране на политиките, които са важни за нас. Ако за някой друг те са важни, трябва да изпълни своя дълг към държавата. Това са първата и втората политическа сила. Те през цялото време работиха заедно - и когато свалиха нашите редовни правителства, и когато ги критикуваха без основание. Те трябва да поемат своята отговорност и да изпълнят тези мандати. И двата пъти правителствата бяха събаряни с твърдение, че няма проблем с приоритетите, но че ГЕРБ и ДПС могат да се справят по-добре. Сега е техен ред, каза още Денков.
Той добави, че приоритетите и задачите на коалицията не са променени, но не виждат как могат да ги изпълнят при сегашното разпределение на силите в парламента. "Оставаме в опозиция, която продължава да бъде проевропейска", посочи той.
Румен Радев уточни, че вече се множат партиите, които вече имат желание за третия мандат, като даде за пример "Възраждане", които са заявили, че могат да обединят всички 125 народни представители под тяхна егида в анти-ГЕРБ-ДПС коалиция. "Вие бихте ли се строили в такава коалиция под егидата на "Възраждане", попита президентът.
"С "Възраждане" не споделяме начина, по който ние разглеждаме нашето място в Европа и света. "Възраждане" има съвсем различна представа за това как трябва да се развива държавата, Не виждам как може нашите приоритети да ги развиваме заедно с "Възраждане", отговори акад. Денков.
"Ние сме млада партия и млада коалиция - на две години и половина. Знаем колко е трудно да се състави правителство, но избирателите ясно ни дадоха позицията на опозиция. Надявам се колегите от ГЕРБ да отчетат, че избирателите им дадоха възможността за седми път да имат мандат. Надявам се за техните избиратели, че няма да ги разочароват отново. Ние заставаме в много ясната позиция да сме проевропейска коалиция, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Ген. Атанас Атанасов от ПП-ДБ пък поиска информация от държавния глава във връзка с появили се снимки на снайперисти, които се намират по оградата на двора на Бойко Борисов. "Залят съм от телефонни обаждания от неслучайни хора. Ако в навечерието на съставяне на правителство има висока степен на заплаха към мандатоносителя, това е важен проблем за държавата", каза Атанасов.
По принцип имам информация, когато има по-голям риск в средата за сигурност. Конкретика, специално когато се касае за заплаха на физическо лице, не бива да става публична информация. Ще говоря със службите за сигурност, ще изискам съответно такава информация, която вие споделихте, отговори Румен Радев.
Консултациите при президента продължават в следващите дни
Президентът Румен Радев продължава консултациите с представители на парламентарните групи в 50-ото Народно събрание в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията преди да пристъпи към връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
На 25 юни, вторник, държавният глава ще се срещне с представители на парламентарната група на "Възраждане" от 9.00 часа.
В 11.00 часа президентът Радев ще проведе консултации с представители на парламентарната група на "БСП за България".
Засега не са уточнени датите за срещи с последните две парламентарно представени партии - "Има такъв народ" и "Величие".
След разговорите с всички седем парламентарни групи по процедура следва връчване на проучвателните мандати. По закон първият мандат отива при първата политическа сила – ГЕРБ-СДС. Те имат 7 дни, за да го реализират. Ако не успеят, президентът връчва втория мандат на втората политическа формация – ДПС. Ако и те не успеят, държавният глава сам избира коя да е третата партия, на която да даде мандат. Ако и този път правителство не се сформира, Румен Радев трябва отново да назначи служебен кабинет и да насрочи дата за предсрочни парламентарни избори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.