Радев даде три дни на партиите да разместват имена в проектокабинета. Във вторник издава указите за избори 2 в 1

Радев даде три дни на партиите да разместват имена в проектокабинета. Във вторник издава указите за избори 2 в 1

Радев даде три дни на партиите да разместват имена в проектокабинета. Във вторник издава указите за избори 2 в 1

Съставът на служебния кабинет, предложен от кандидата за премиер Димитър Главчев, не се понрави на представителите на ПП-ДБ в състав Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов, които напуснаха консултациите при президента Румен Радев малко след обявяването на състава на служебния проектокабинет. Президентът обаче ги задържа в залата, за да им каже, че могат да се договарят с Главчев за промени в следващите дни, като в понеделник вече иска да има яснота относно проектосъстава на служебния кабинет. Причината, обясни Радев е, че във вторник ще издаде три указа - за служебен кабинет, за насрочване на европейски избори и за извънредни парламентарни избори 2 в 1 на 9-и юни. 

"Искам да коментирам няколко много явни проблема, които виждаме от самото начало. Може би най-високата цел, която трябва да постигне един служебен кабинет, е провеждането на безпристрастни избори, където купеният вот да бъде ограничен максимално. Изборът на Калин Стоянов за нас е не само провокативен, той е обида, в опита да се прикрие зависимост на този служебен кабинет", заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.  

За Валентин Мундров (предложен за министър на електронното управление, настоящ зам.-министър и бивш директор на дирекция в "Информационно обслужване"), Петков посочи, че "той е министърът, който беше подменен в последния момент от Мария Габриел, никога не беше в крайните листи на потенциалните министри и това показва за нас ярко политическо оцветяване на кабинета".

"Двамата министри, от които ще зависят изборите, са изцяло на ГЕРБ. Ние сме не само възмутени, но абсолютно взривени от тези предложения", добави Петков.

Мария Павлова (предложена за министър на правосъдието) е заместник на Сарафов. Това е обида за нас като група, която имаше надежда да направи безпристрастно правосъдие, добави съпредседателят на ПП. 

Единственият министър, който е член на ПП - Гвоздейков, аз имах дълъг разговор с него и го уведомих, че ако реши да остане в този служебен кабинет, защото за нас служебните кабинети не трябва да са политически балансирани, а политически неутрални. Затова той ще бъде изключен от партията, заяви Петков.

След това изказване представителите на ПП-ДБ напуснаха залата, а на излизане от президентството се зарекоха, че ще работят за "разкриване на зависимостите на Калин Стоянов".

"Основната задача на служебния кабинет е да организира провеждането на честни и безпристрастни избори. Нямаме никакво доверие на Калин Стоянов и от там нататък ще работим да се разкрият всички зависимости на този човек", заяви Атанас Атанасов.

"Неслучайно поканих Главчев, за да може да чуе лично претенциите на партиите. Но не забравяйте, че според Конституцията така както вие я променихте, негова е отговорността и той следва да прецени дали да се съобрази с вашите претенции или не. В следващите два дни вие имате възможността да продължите комуникацията си с него, защото аз не мисля да бавя политическия процес и каквито промени да има в състава на служебния кабинет - да бъдат направени до понеделник, защото рано сутринта във вторник аз ще издам три указа - за служебното правителство, без което не можем да проведем извънредно парламентарни избори; за европейски избори и указ за извънредни парламентарни избори 2 в 1 на 9-и юни. Каквито претенции имате - работете с Главчев, той има офис в стария парламент, работете с него. Възраженията към него и вече той да преценява дали ще ги приеме или не, предупреди ги преди това Радев.

Томислав Дончев от ГЕРБ заяви, че за разлика от колегите си няма да коментира състава за кабинет, защото "изборите не зависят от министъра на вътрешните работи, а от качеството и убедителността на политиците. Но подчерта, че "в служебния кабинет няма членове на ГЕРБ" - теза, която разви и лидерът на партията Бойко Борисов в кулоарите на парламента, половин час преди срещата при президента. "Не съм запознат с кабинета, който ще представи Димитър Главчев. Тръпна в очакване да го видя. Не съм говорил с Главчев, не съм се бъркал.", каза той и декларира, че в него няма хора на ГЕРБ.

Съмнения за провеждане на честни избори изрази и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Кабинетът "Главчев" е добре балансиран с представители, които добре балансират между трите управляващи формации - ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. В него фигурират имена, които през годините са били свързвани с тях. Може би се подготвя втора тройна коалиция, по-строго балансирана и комбинирана. Няма как да имаме доверие на такъв кабинет, че ще проведе честни и свободни избори.", каза той като предупреди, че ще направят анализ на биографиите и политическите връзки на всички предложени служебни министри. Костадинов нарече лицемерна реакцията на ПП-ДБ, тъй като в предложения състав "имат поне четирима министри".

Подкрепа за предложенията на Главчев изразиха от ДПС. "Уважаваме избора на г-н Главчев за служебни министри и сме удовлетворени. Той може да разчита на нашата подкрепа", каза зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев. "Това, което ни удовлетворява, след като чухме състава, е, че има фокус върху двете основни цели на държавата в момента – приемането ни в еврозоната и в Шенген. Така че в тази посока, кабинетът може да разчита на нашата подкрепа”, допълни още Цонев.

Представителите на ИТН пък дадоха заявка, че в следващия парламент ще търсят конституционно мнозинство за промяна на поправките в Конституцията. „Надявам се в следващия парламент да оправим Конституцията, защото това в момента е излишно и вредно. Вината се носи от тези, които инициираха тези промени”. „Надявам се в следващия парламент да оправим Конституцията, защото това в момента е излишно и вредно. Вината се носи от тези, които инициираха тези промени”, заяви Тошко Йорданов и обобщи, че заради тези промени служебният кабинет всъщност е на ПП-ДБ и Христо Иванов. Съвсем логично е да има съмнения за партийно влияние в служебния кабинет и то няма как да е по друг начин заради начина, по който е конструирана Конституцията. Бих казал, че този кабинет е на ПП-ДБ и на Христо Иванов. Защото Димитър Главчев го избраха с техните гласове за председател на Сметната палата", посочи той.

На излизане от президенството Йорданов добави и коментара, че "най-нечестните избори са били с ПП-ДБ". „Вчера стана ясно, че Кирил Петков е искал приятелят на баща му да стане министър, който да отговаря за изборите – Ценкин. Когато ние бяхмя с тях в кабинет, му беше бодигард, искаше да го направи шеф на НСО. Тогава имаха смешен разговор и президентът му обясни, че в йерархията няма как да прескочи организирана структура. Но Кирил Петков не знае къде стоят генерал, майор и тн. След това си го пробута за зам.-министър, а сега искаше да го пробута за министър и да прави изборите. Същевременно техният зам.-електронен министър беше човекът, който ходеше да снима кодовете. С ПП-ДБ са най-нечестните избори”, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ