Радев: По-важно от напрежението в Европа, е напрежението в България

Радев: По-важно от напрежението в Европа, е напрежението в България

"Разбира се, че българските правителства имат ангажимент към договора сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е към българските граждани", това каза президентът Румен Радев от Кричим по повод референдума за еврото, който снощи обяви, че ще внесе като предложение в НС. На въпрос дали очаква напрежение в ЕС след предложението, президентът каза, че "най-важно е напрежението в България" и дали има напрежение сред гражданите.

Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа, смята държавният глава.  А защо те се страхуват да го направят, това е друг въпрос", каза още Радев.

На въпрос дали искането за провеждане на референдум е противоконституционно, той отговори така:

"Ако си спомняте, Конституционният съд разгледа друг въпрос, с друго съдържание и формулировка. И аз в моя референдум не казвам "за" или "против" еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и за времевата рамка. И това не могат да го правят само шепа политици и ЕК. Тук трябва да се чуе българският народ".

 След вчерашното изявление на Радев секретарят му по правни въпроси Крум Зарков обяви, че в понеделник ще подаде оставка. "Аз съм обсъждал въпроса с г-н Зарков, знам неговото мнение. Не бива да подменяме големият стратегически залог с индивидуалната драма", коментира президентът.

"Това наистина е изключително важен въпрос и той заслужава истински дебат, истински мерки и референдум", каза още той. Според него именно референдумът е изход, когато институции "с критично ниска легитимност" вземат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще.

На твърденията, че готви политически проект, президентът заяви, че е предложил референдум, а не партия. "Търся снишаване на напрежението по този въпрос", каза той и обяви, че търси подкрепата на всички демократични сили. "Ако са истински демократи, те следва да уважават най-силния инструмент на демокрацията", обяви той.

Президентът даде за пример Полша, Дания, Швеция. "Това, че са приели да не въвеждат еврото на този етап означава ли, че те водят антиевропейска политика? Означава ли, че се отдалечават от ЕС?". Радев обяви, че ще внесе предложението в Народното събрание в понеделник. "Аз съм приключил с моите аргументи и те бяха посочени много ясно", категоричен бе той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващо прост метод за разрешаване на конфликти на работното място
Премиерът: Неприемливо е Радев да чертае политическия си проект в електорална надпревара с "Възраждане"
Макрон, Мерц, Стармър и Туск отидоха в Киев, за да покажат "непоколебима" подкрепа за Украйна
Наталия Киселова: Въпросът за референдума за еврото е спорен
Устойчивост vs. икономика vs. енергия. Кой кого командва?
Токсичен облак от хлор блокира 150 000 души в домовете им, близо до Барселона
Радев: По-важно от напрежението в Европа, е напрежението в България
Завладяващият брандов наратив, който резонира със скептичните потребители