Радев: Ще направим детайлен анализ на финансовото състояние на страната

Общество

Имаме мнозинство в парламента, така че това няма да бъде проблем. Така номинираният от "Прогресивна България" за министър-председател Румен Радев коментира пред журналисти на влизане в парламента предстоящото гласуване на новия кабинет.

Сред първите приоритети, с които ще се заеме новата власт са галопиращите цени:

"Най-наболелият проблем пред българските граждани - инфлацията, рекордният дефицит, бюджета, новият Висшия съдебен съвет и, разбира се, Планът за възстановяване и устойчивост. Трябва да направим един много детайлен анализ на финансовото състояние на страната, на скритите дефицити, които ни очакват, и тогава ще знаем какви мерки ще предприемем, но, още в понеделник, ние ще внесем нашите предложения за изменение на закони точно, които ще способстват за по-голям контрол на цените. Не казвам административни тавани. Това не е в същността на пазарната икономика, но има механизми, които ние ще използваме докрай", поясни Румен Радев.

Той беше категоричен, че няма да се режат социални плащания и уточни:

"Неизбежно е тегленето на външен дълг, но колко и какъв след анализ. Няма да допуснем в момент, в който парламента трябва да взима неотложни решения, които са в интерес на българските граждани - за цени, за бюджет, за инфлацията, за ПВУ, да превръщаме парламента в арена на разправа между лобито на Пеевски и лобито на Прокопиев. Това е такава война, в която искат да убият цялата енергия на парламента. Няма да го допуснем. Има си органи, които да разследват. Парламентът не е разследващ орган. Работа на парламента е да направи така, че тези органи, които трябва да разследват, да се вършат качествено от работата със своите, разбира се, контролни функции върху тях", добави Радев. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев