Шефът на БНР определи като правилно решението за неизлъчване на интервюто с руската посланичка

Шефът на БНР определи като правилно решението за неизлъчване на интервюто с руската посланичка

Шефът на БНР определи като правилно решението за неизлъчване на интервюто с руската посланичка

Директорът на БНР Милен Митев /на снимката/ определи пред СЕМ като "правилно" решението на Програмния съвет на БНР, който препоръча да не бъде излъчено интервюто с руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова. Заради случая със записаното, но спряно в последния момент интервю  Съветът за електронни медии /СЕМ/ извика на среща генералния директор на Българското национално радио Милен Митев и членовете на Управителния съвет на медията.

"В този случай ръководството на програма "Хоризонт" правилно е преценило, че недопустим събеседник няма и те не могат предварително да кажат - не, това интервю няма как да се проведе добре. Има как да се проведе в съответствие със стандартите и ако това решение беше взето предварително и беше отказано изобщо да се запише това интервю, то тогава смятам, че щяхме да водим същия разговор за цензура, но два дни по-рано и тогава г-н Волгин може би щеше да има много повече основания за своята позиция. Затова мисля, че програмата правилно е преценила, че не може да спре самото интервю", обясни директорът на БНР пред СЕМ и цитиран от БНР.

Генералният директор беше категоричен, че решението на Програмния съвет е взето не на базата на личността на интервюирания или на водещия, а на базата на готовия материал и установени нарушения на Етичния кодекс и редакционните стандарти на БНР. Митев заяви още, че върху него не е оказван натиск, както и че никой от членовете на Програмния съвет не му е сигнализирал за нещо подобно.

Логиката на поканата за интервю е била, че посланикът не е присъствал доста време в български медии. "Забранени събеседници в БНР няма, но има такива, към които подхождаме с повишено внимание", обясни директорът на БНР Митев. Отскоро той е член на ръководството на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) и е проверил, че и в други европейски държави е имало интервюта с руски посланици след започването на войната, макар и не много често. Шефът на БНР обяви, че ще има нови правила за планиране, но те няма да са свръхнамеса в работата на журналистите. Същевременно ще бъдат с ясен сигнал до всички, както и до конкретния водещ, че всяка свобода се ограничава от определени правила.

"Защо точно водещ, който отдавна е заявил своите симпатии към тази страна-агресор, той трябваше да бъде автор на това интервю? Аз лично смятам, че има място, стига това интервю да се направи обективно, с отстранен, критичен поглед, какъвто мисля, че ръководството на БНР не би следвало да очаква да има именно този водещ", коментира членът на СЕМ Пролет Велкова.

„България не е прекъсвала дипломатическите си отношения с Руската федерация. Би било възможно да има интервю с руски посланик. Въпросът е с какви журналистически стандарти то се провежда и въпросът е какво конкретно е притеснило членовете на Програмния съвет, за да отхвърлят възможността за излъчване с такава голяма категоричност", каза членът на СЕМ Габриела Наплатанова..

20 минути преди началото на спещата в СЕМ с ръководството на БНР, е постъпило официално искане от Петър Волгин да бъде изслушан, за да разберат членовете на съвета какво се случва в радиото, обяви председателката на СЕМ Соня Момчилова. В искането си Волгин пише още, че спряното интервю е "класически случай на цензура" и "удар върху свободата на словото". Тъй като части от интервюто вече били станали публични, той смята, че има риск България да бъде вкарана в международен скандал. Членовете на СЕМ обаче отхвърлиха желанието му и не го допуснаха на срещата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ