София отчете 11 % ръст на туристите за 6 месеца, скокът е най-голям голям при израелците и китайците
През първото полугодие на 2025 г. София отбелязва 11% ръст на туристите в сравнение със същия период на 2024 г., показват данните на Столичната община, цитирани от БНР. За периода януари - юни градът е посетен от над 647 хил. туристи. Това показват данните на общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia). 61% от посетителите са чужденци, 39% – българи.
Реализираните нощувки бележат 8% ръст, достигайки 1,45 млн., основно в хотели с четири звезди (35%) и 21% – в хотели с три и пет звезди. Приходите от нощувки възлизат на близо 174 млн. лв., което представлява ръст от почти 9% спрямо първата половина на 2024 г. Интерес бележат и международни пазари като Израел, Китай, Турция, Гърция и Полша. Най-голям ръст се отчита при Израел – 81% и Китай – 24%.
При туристите от Гърция се отчита ръст от 22%, който се дължи както на засиления интерес, така и на облекчените пътувания вследствие на присъединяването на България към Шенген. От Турция той е 21%, а от Полша – 20%. Интересни места, от които пристигат туристи, са Бутан, Фолклендски острови, Нова Каледония, Лесото, Кокосови острови, Тонга и др. Впечатляващ ръст от 174% се отчита и при приходите от туристическия данък – от 1,147 млн. лв. през 2024 г. до 3,143 млн. лв. през 2025 г., вследствие на повишените ставки от 2024 г.
"Данните за последния период, според Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), показват значително увеличение на туристическия поток към София – ясен знак за успешното развитие на туристическата ѝ идентичност и глобалната разпознаваемост на града", отбелязва Антон Пенев, директор на Общинско предприятие "Туризъм".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Спад на фондовите борси в Европа*
Финанси |Прокурорската колегия на ВСС ще пита следователите кой иска да оглави Националното следствие
България |Абровски: Разработваме нови национални стандарти за производство на храни
България |Цените на енергията са в центъра на вниманието, докато ЕЦБ се готви да вземе решение за лихвените проценти
Икономика |Шеф на жилищното настаняване поема от 19 юни националното разузнаване на САЩ
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |Радев: Нито едно евро, нито цент, няма да бъдат отнети от българския пенсионер
България |Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.