Гласуването на четвъртия вот на недоверие към кабинета ще е в петък

Точно три часа продължи дебатът в парламента по четвъртия вот на недоверие към правителството за провал на правителството в сектора околната среда и водите. Той беше внесен от парламентарната група на "Величие" с подписите на депутатите от "Възраждане" и МЕЧ - общо 48 народни представители. Гласуването му беше насрочено като първа точка в дневния ред на парламента в петък, 11 юли.
Днес ще дебатираме провала в управлението на отпадъците и неспособността на това правителство да управлява една криза, която се превърнала в екологична катастрофа. В България се е натрупала критична маса от нерешени проблеми с отпадъците, които вече представляват системна заплаха за здравето, природата и европейската репутация на страната. Този вот на недоверие е обоснован с груби нарушения на конституционните и международни права на гражданите за здравословна среда, заяви депутатът от "Величие" Красимира Катинчарова, която представи мотивите към вота на недоверие.
Проведените теренни проверки и събраната документация за състоянието на нерегламентираните сметища във всички области на страната очертават картина на трайна, структурна, институционална безотговорност. Навсякъде от Варна до Видин, от Пловдив до Перник се открояват едни и същи порочни практики - хиляди незаконни сметища върху стотици декари площ, натрупани с промишлени отпадъци, често разположени до естествения път на водата в близост до водоеми, добави Катинчарова.
От партия "Възраждане" заявиха, че ще подкрепят вота на недоверие. "Този вот на недоверие си заслужава да мине заради решенията, които бяха взети от това 51-во Народно събрание, престъпните решения, които са равносилни на национално предателство. Вотът на недоверие си заслужава да мине, дори и без мотиви. Въпросът с незаконните сметища е изцяло в правомощията на местната власт, но тя е функция изцяло на партиите, които управляваха държавата през последните 20 години", каза Даниел Петров от "Възраждане".
Министърът на околната среда и водите Манол Генов призова да не се правят манипулации. "В резултат на мерките на няколко правителства бяха заличени 113 нерегламентирани сметища, направете си сметка колко струва това, колко усилия и на колко правителства", заяви от парламентарната трибуна екоминистърът.
Няма да позволя да се правят манипулации от тази трибуна. Сами виждате резултатите от усилията на няколко правителства. Останали са две нерегламентирани сметища, които трябва да бъдат почистени. Те бяха извън обхвата на всички тези процедури, отбеляза екоминистърът. Припомням на депутатите, че трябва да говорим за кръгова икономика, каза Манол Генов. Не манипулирайте българските народни представители и обществеността, използвайки тази трибуна, обърна се той към вносителите на вота от „Величие“.
С изказвания се правят изключително неверни внушения и манипулации, добави той. И отбеляза, че Италия е била глобена с 40 млн. евро - по 200 хил. евро за нерегламентирано сметище, Гърция – 10 млн. евро, същите глоби са били наложени на Словения и Франция. Срещу България имаше на наказателна процедура, но благодарение усилията на няколко правителства, повечето бяха заличени, обясни министър Генов.
Вотът на недоверие няма да заличи нито едно сметище, ще заличи само авторитета на парламента, когато се използва безотговорно. Призовавам ви да отхвърлим този вот не защото проблемите не съществуват, а защото вие, колеги, не предлагате нито едно решение. България има нужда не от кресливи вотове, а от последователна и отговорна работа, каза тя и посочи, че опазването на околната среда е отговорност, която лежи не само върху институциите и бизнеса, но и върху всеки от нас, гражданите, каза Петя Цанкова от "БСП-Обединена левица".
Петя Цанкова отбеляза, че четвъртият вот е внесен още преди гласуването на третия вот. По думите ѝ това само по себе си е признание за политическо безсилие не само на аргументите, но и на самата опозиция.
В България има екологични проблеми, но те няма да бъдат решени с вот на недоверие през седмици, заяви Цанкова и добави, че те няма да бъдат решени с "политически димки", целящи новинарски заглавия и присъствие в социалните мрежи.
Относно цитирано в мотивите незаконно сметище в област Пазарджик депутатът посочи, че това е дългогодишен проблем, по който е работила и подавала сигнали както към държавните институции, така и към прокуратурата.
РИОСВ - Пазарджик е реагирала по всички сигнали, организирани са проверки, установени са нарушения, издадени са предписания, наложени са глоби. За тежките случаи са сезирани и ДАНС, и прокуратурата, изпратени са сигнали до РЗИ, "Басейнова дирекция", Областна администрация - Пазарджик и ВиК, добави Цанкова. Тя посочи, че при проверки се установява нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от общински камиони, включително с възможна общинска съпричастност.
"Алианс за права и свободи" ще подкрепи този вот на недоверие, заяви Хюсни Адем от АПС. Няма да допуснем превръщането на екологичните проблеми в инструмент на политическа пропаганда. Затова предлагаме на Народното събрание да предложи на Министерство на околната среда и водите следните мерки: да изготви ясен график за закриване на незаконните сметища, да актуализира подзаконовите нормативни актове, да въведе независими външни одити в дейността на РИОСВ, да регламентира въвеждането на механизъм за граждански контрол и прозрачност при прилагането на санкции, каза Адем.
Вотът на недоверие остава тежък политически инструмент, който дава възможност на опозицията да обърне внимание на управляващите в конкретни секторни политики и да предложи алтернативи. Темата, по която е внесен този вот – провалът на правителството в сектора на околната среда и води е от стратегическо значение за всеки български гражданин. Безспорно темата е изключително важна, екологичните проблеми са сериозни, хронични и с тежки последствия за здравето на хората, за водите, почвите, въздуха, земеделието, туризма и бъдещето на страната ни. Не на последно място околната среда и води са елемент от националната сигурност, отбеляза Адем.
Не трябва да позволяваме темата за опазване на околната среда да бъде превърната в цирк, да плашиш с опасни отпадъци без абсолютно никакви доказателства е безотговорно, да обвиняваш институции в умишлено бездействие, без да познаваш нормативната база, е политически непрофесионално, заяви Драгомир Петров от "Има такъв народ".
Темата с незаконните сметища не е терен за евтин политически театър. Това е сериозен проблем, който изисква сериозни решения, а не гръмки декларации, написани за пред камери, отбеляза Драгомир Петров.
„Вашият вот на недоверие е напомпан с фрази, емоции и сензационни обвинения, но е лишен от реални факти и аргументи или поне елементарно разбиране как функционира държавата. Защото да твърдиш, че правителството бездейства, когато отговорността по закон е на кметовете, това или е незнание, или умишлено подвеждане на обществото. Нито едно правителство през последните 15 години не е игнорирало проблема. Настоящото правителство, въпреки че е само на пет месеца, работи по темата и подчерта, че това е проблем, трупан с десетилетия, който не се решава с магическа пръчка", настоя депутатът.
Мотивите ви приличат на евтина съдебна пледоария, в която обвинявате всички – кметове, министерства, институции, без да предложите нищо конкретно и всичко това гарнирано с драматични внушения за мафия, престъпления, апокалипсис екологичен - чудесен сюжет за сериал, но изключително неадекватен към реалната политика, добави депутатът. Драгомир Петров бе категоричен, че с тази реторика и с тези си действия, вносителите не се борят за решения, а за внимание.
Да, проблемът с незаконните сметища е сериозен, но той няма да се реши с декларации, ще се реши, когато всички институции, общини и граждани работят заедно, добави Петров.
Досега правителството оцеля след три вота на недоверие - за провал на правителството във външната политика, втори - заради корупцията, и трети - за провал на фискалната политика и еврозоната.
На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.
На 27 юни „Възраждане”, подкрепен от „Величие“ и МЕЧ, внесе трети вот на недоверие срещу кабинета с мотив провал на фискалната политика и еврозоната. При прегласуването 54 народни представители гласуваха "за" свалянето на кабинета, 130 бяха "против", нямаше "въздържали се".
На 3 юли „Величие“, подкрепена от МЕЧ и „Възръждане“, внесе четвърти вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за несправяне с екологичната политика в България. Гласуването по този вот беше насрочено като първа точка в дневния ред на парламента в петък, 11 юли.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.