Три пъти повече глоби е наложила полицията заради нарушения с тротинетки

Три пъти повече глоби е наложила полицията заради нарушения с тротинетки

Зачестяват инцидентите с електрически тротинетки, водачите им грубо нарушават правилата за движение, затова и контролът от ограните на реда е завишен. Три пъти повече глоби е наложила полицията заради нарушения с тротинетки, обясни пред БНТ главен инспектор Лъчезар Близнаков - от "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция".

"Инцидентите са чести и статистиката показва, че има увеличение на тези инциденти, както и на ранените и загиналите при тях. Не подценяваме тези факти и на база на анализите отдавна сме запознати с тази тенденция. Затова контролът е насочен към водачите на тези превозни средства. Статистическите данни за административно-наказателната дейност по отношение на водачите на тези превозни средства ясно показва, че контролът е завишен значително, като от началото на годината са съставени 831 акта и над 3200 фиша само на такива задачи. Докато за същия период на миналата година са били 273 акта и 890 фиша", обясни гл. инспектор Близнаков.

По думите му, нарушенията на водачите на тротинетки са много. "Пренебрегват се абсолютно всички правила за управлението на тези превозни средства. Най-честите нарушения са неправилно движение по пътното платно, превозване на пътник на индивидуалното превозно средство, а това е абсолютно забранено. Не трябва да бъде подценявано индивидуалното електрическо превозно средство, защото всеки, който има елементарни усещания от поведението на едно превозно средство и се е качвал на такова, знае, че то крие доста рискове. Не е стабилно, не се държи добре на пътя, в никакъв случай не трябва да се подценява", подчерта той.

Проблемът с инзидентите с електрически тротинетки е национален, затова и в някои общини се въведоха допълнителни рестрикции за придвижването с електрически тротинетки.

Във Варна в момента тече кампания, насочена към учениците, която има за цел да ги научи на основните правила за движение с електрическите тротинетки. Причината е, че произшествията с електрически тротинетки, управлявани от ученици в морската сторица непрекъснато се увеличават, независимо от превантивните мерки, взети от общината и от постоянните полицейски акции на пътя.

В Националната техническа гимназия много младежи са избрали да се придвижат с тротинетка, ето защо в училището е създаден и превантивен клуб за движение.

"Бих показал на моите съученици не само безопасното, но и рисковото придвижване - каране без каска, на задна гума, с висока скорост", каза Калин Радев.

"Безопасността е на първо място и законите са за всички, чрез обучението, което им беше предоставено от МВР и от градския превантивен клуб ние разбрахме, че доста от шофьорите на тротинетки и велосипеди карат изключително безрасъдн, чрез симулацията, която ще направим днес ще им покажем как да се държиш безопасно на пътя", подчерта Цветелин Стойчев.

"Шофьорите да се оглеждат повече и да внимават с превишената скорост и с другите участници в движението", призова Дамян.

Основната задача за спазването на правилата за движение на електрически тротинетки е на МВР. Към този правилник трябва да има добри законови промени, така че участниците, които нарушават правилата, да бъдат санкционирани. Пътната безопасност може да се подобри по два начина. Единият е с добър контрол, а другият с инфраструктура, коментира в "Денят започва" заместник-кметът по транспорт Илиян Павлов.

Държавата в момента дължи компенсации за градския транспорт в София, които са около 40 милиона лева, допълни Илиян Павлов. Той коментира, че има завишени приходи в градския транспорт - повече продадени карти и превозни документи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ