Възпитаваме визионери
Как програма „Творческа Европа“ насърчава лидерството в културния и творческия сектор
Културните и творческите индустрии имат нужда от силни лидери. Както и във всяка друга сфера, те намират начините за преодоляване на предизвикателствата на цифровата ера и интегрирането на иновациите. „Творческа Европа“ е програмата на ЕС за подкрепа на креативните индустрии. С бюджет от 2,44 млрд. евро за периода 2021–2027 г., разпределени в направленията „Медия“, „Култура“ и „Междусекторно“, тя стимулира устойчивото развитие на творческия сектор. Стратегията за постигане на тази цел е в предоставянето на значителна финансова подкрепа за реализирането на многогодишни международни проекти, съотнесени към актуалните приоритети на ЕС.
Сътрудничество и културно многообразие
В глобалната културна среда успешните лидери в културния и творческия сектор трябва да възприемат мултидисциплинарното сътрудничество и да получат достъп до международни публики и пазари. В основата на програмата „Творческа Европа“ са заложени приоритети, които насърчават културния диалог, улесняват интеграцията на маргинализираните общности и дават възможност на лица от недостатъчно представени среди да заемат ръководни роли в сектора. Ключови при реализацията на проектите са гражданското участие и активирането на публиките. Специален приоритет е и работата с младежта и връзката между културата и образованието.
България на картата
Българският културен сектор активно участва в „Творческа Европа“. За периода 2021–2023 г. отбелязваме двойно повече успешни кандидатури с българско участие в различни проекти спрямо периода 2014–2020 г. Основна причина е активният екип на Бюро „Творческа Европа“, който за последните две години е реализирал над 20 информационни събития, семинари и обучения в цялата страна. Освен тях Офис „Култура“ поддържа активно информационните си канали – уебсайт, социални мрежи, блог и подкаст. Почти ежедневно консултираме кандидати на живо или онлайн и се стараем предварително да информираме потенциални бенефициенти за възможностите на програмата, дори те все още да не са запознати с нея.
Принос за растящото българско участие има и програмата за национално съфинансиране, разработена от Десислава Панчева и администрирана от НФ „Култура“. От 2020 г. приблизително 1 млн. лв. са инвестирани от българската държава срещу 4 млн. финансиране от ЕК. Това е предпоставка за засилване на интереса и все по-активно участие на България в международните културни процеси. Успешни проекти с българско участие има във всички направления на програмата, а сред бенефициентите има кино- и театрални продуценти, издатели, образователни институции и др. Български представители има на най-високо ниво във всички големи европейски културни мрежи като Европейската филмова академия, IETM, EDN и мн. др. Това доказва, че целенасочената подкрепа към културния сектор може да възпитава силни протагонисти в международните културни и творчески индустрии. Или иначе казано, лидери.
Автор: Алек Вучков. Материалът е публикуван в бр.11/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.