ВМЗ-Сопот: Не сме на загуба, министърът е заблуден или преследва реваншистки цели

ВМЗ-Сопот: Не сме на загуба, министърът е заблуден или преследва реваншистки цели

ВЗМ-Сопот не е на загуба и дори отчита печалба за полугодието. Това заявиха от ръководството на военния завод в реакция, разпространена до медиите по повод заявеното от служебния министър на икономиката Никола Стоянов, че за последните два месеце предприятието е натрупало над 100 млн.лв. загуба. В нея се изразява остро несъгласие с направените от служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов „груби манипулации и внушения“ относно състоянието на Вазовските машиностроителни заводи. „Той е или заблуден и манипулира с непроверени факти, или преследва користни реваншистки цели. И в двата случая неговите изказвания влияят негативно върху имиджа на най-голямото държавно предприятие в България.“, гласи позицията.

Стоянов, който е и бивш шеф на завода, уволнен от предишния министър на икономиката Корнелия Нинова съобщи в сутрешния блок на БНТ, че „загубите са предимно от влошени показатели на производството, но и заради това, че не са издавани лицензи и инвеститори обмислят оттегляне.“

Истината е коренно различна, твърдят обаче от настоящото ръководство на ВМЗ и посочват, че след като е поело управлението на дружеството в началото на месец юни, то е отчело печалба пред Държавната консолидационна компания за полугодието в размер на 48 млн. лв.  „ За сравнение за първото тримесечие на същата година, във времето, в което председател на Съвета на директорите на „ВМЗ“ ЕАД е сегашният служебен министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, дружеството е приключило със загуба  в размер на над 1.6 млн. лв.“, пише още в позицията.

Освен това, за месеците юни и юли ръководство е изплатило наследени стари задължения в размер на повече от над 35 милиона лева.  Отделно са изплатени и дивиденти към ДКК в размер на близо един милион лева, допълват от ръководството на ВМЗ-Сопот.

От Борда на предприятието заявяват, че са заварили завода в лошо състояние с редица неизплатени задължения и договори, сключени без покритие.  

„Не е възможно закупуването на нови машини и усвояване на нови технологии, при условие, че заварихме течащи покриви на цеховете, без остъкление и изключително лоши условия на труд. При валежи и снеготопене има цехове, които се наводняват и върху машините, и готовата продукция се нанасят вреди.“, пише още в позицията в отговор на констатациите на служебния министър за изпуснат момент за модернизация и привличани на нови технологии.

По тази причина сред първите стъпки, предприети от новото ръководство са били подобряване на сградния фонд и условията на труд и предприемане на спешни мерки за осигуряването на планови доставки и стабилизиране на производствения процес. „В резултат на тези мерки, само два месеца по-късно вече, се наблюдава повишаване на производителността на труда.“, отчитат от управата на предприятието. Позицията завършва с уверението, че към момента предприятието е стабилно, с ритмично изпълнение на производствения процес  и сключените договори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ