Забавянето на икономическия растеж ще продължи според финалистите в "Мениджър на годината 2023"

Забавянето на икономическия растеж ще продължи според финалистите в Мениджър на годината 2023

Без големи надежди за икономическия растеж на страната гледат към бъдещето 10-те финалисти в конкурса "Мениджър на годината 2023". Имената на Десетката в най-авторитетното състезание за висши мениджърски постижения бяха обявени днес на пресконференция в БТА. Финалистите имат ясната визия, че дигитализацията и бъдещото приемане на страната в еврозоната ще окажат положително влияние на бизнеса в България. Въпреки това очертаха и някои проблеми като политическата нестабилност у нас, липсата на дългосрочни стратегии за развитието на икономиката, липсата на добре обучени кадри, което ги принуждава да наемат хора от чужбина и не на последно място, някои от финалистите прогнозираха и скорошна рецесия у нас. 

Кои тенденции, според тях, ще са определящи за икономическата картина и бизнес климата у нас през следващата година? Ето прогнозите, които Топ мениджърите на България направиха.

Ангел Ангелов, изпълнителен директор за групата на "Аджибадем Сити Клиник"

"Няколко основни показателя биха имали ефект върху бизнеса пред следващата една година. На първо място, разбира се, това е геополитиката и в частност военния конфликт в Украйна. Убеден съм, че през следващата една година това ще има много сериозен ефект върху икономическите решения. Един от основните показатели, които са повлияни от този конфликт, това е инфлацията", каза Ангелов и посочи конкретно волатилността на цените на храните и на горивата, което прави почти невъзможно бизнеса да планира и прави трудно ценообразуването.

Като друг съществен фактор той отбеляза лихвените нива. "Съчетанието от високите лихви и високата инфлация води Европа на ръба на икономическа рецесия. България е толкова свързана с икономиката на Европа, че няма как това да не се случи и тук. Обикновено за такива съществени събития отнема около 6 месеца и всички ние очакваме това да се случи и в България, което със сигурност ще има влияние върху нашите предстоящи решения", каза Ангелов. 

Друг фактор, който той изтъкна е политическия риск. "Бизнесът се нуждае от стабилност и да може да предвижда какво ще се случи. Това, което се случва напоследък в България, заедно с постоянно променящата се законова рамка, дава на бизнеса едно колебание в тази посока. И аз бих казал, че всички големи инвестиции биха били отложени във времето, докато инвеститорът не види сигурност и в тази посока", каза той. 

Прогноза: "Ако теоретично поради някаква причина войната спре, това би оказало директно влияние върху инфлацията, потреблението, инвестициите и би върнало света в нормалния му цикъл. Разбира се, не може икономически показатели да бъдат основна причина да искаме мир, човешкият живот е основната причина да искаме мир, но за целите на нашата дискусия бих казал, че ако светът се върне обратно към мир, светът ще се върне и към нормалния си икономически цикъл".

Антония Събева, главен изпълнителен директор на Management Financial Group, и финалист за втора поредна година 

"Личните ми очаквания са за продължаване на тенденцията на забавен икономически растеж. Причина за това са различни фактори, на първо място политическата стабилност - нещо, което липсва на бизнеса в последните няколко години. На бизнеса и на държавата ни е нужно едно стабилно правителство и администрация, което да преведе спокойно държавата ни по пътя към еврозоната, да довърши законодателни инициативи, да гласува и изпълни един редовен бюджет", каза Събева.

Тя спомена и местните избори, като изрази надежда да бъдат избрани отговорни хора, които да дадат възможност за развитие и на местния бизнес. 

Конфликтът в Украйна също влияе, посочи Събева. "Голямо предизвикателство пред нас е влизането ни в еврозоната, но това би отворило и големи възможности, като сценарият преди началото на 2025 година не ми се вижда реалистичен", каза Събева.

Засегнагта беше и темата за подготовката на ключови специалисти. "Факт е, че всички ние инвестираме в развитието на своите хора, но това не е достатъчно. И ние дори прибягваме до внос на експерти от чужбина", добави тя. 

Събева очаква с нетърпение въвеждането на електронното ID. Като особено важно за бизнеса тя спомена предвидимостта на цените на суровините и горивата. "Ако тези фактори не преминат към положителното си развитие, за съжаление тенденцията за позоваване на икономически растеж ще се запази и догодина може би няма да говорим за тези проценти, а за доста по-малки. 

инж. Владимир Даскалов, управител на "Електрисити" ЕООД 

"Две са посоките, които разглеждаме в предстоящите години - нарастване на лихвените проценти и присъединяването към еврозоната. Повишаването на лихвените проценти през 2024 година може да окаже смесено влияние върху цялата ни икономика. Високите лихви се очаква да ограничат кредитния достъп и покупателна способност на домакинствата, което може да забави икономическия ни растеж. Но поскъпването на кредитите може да засегне инвестициите и развитието на бизнес сектора. Въпреки това, повишените лихви могат да помогнат за укрепването на финансовата ни стабилност и да намалят риска от инфлационни нарушения", каза Даскалов. 

Според него, за да се присъединим към еврозоната, трябва да поддържаме приемливи нива на инфлация и разумна фискална политика. За да се справи с този сценарий България трябва да насърчи иновациите, продуктивността и диверсификацията на икономиката, за да компенсира потенциалните негативни въздействия от повишаването на лихвите.

"Разчитаме, че Планът за възстановяване, както и инвестициите в публичния сектор ще генерират една огромна заетост в икономиката. Ако през 2024 г. стане факт одобрението за влизане на България в еврозоната, това може да подобри доверието в българската икономика, да насърчи инвестициите и търговията", добави Даскалов. 

Той също посочи, че липсата на кадри е огромна. "От гледна точка на по-тежките инженерни специалности, опитът и уменията, които ние изискваме, се градят в някаква проекция от 5 до 8 години. Вече прибягваме към кадри от Западна и Източна Европа", поясни Даскалов. 

Владимир Николов, управител и оперативен президент на "ФАНТАСТИКО ГРУП"

"За мен определящият бизнес фактор е гарантирането на свободна конкуренция с условието, че всяка свръхрегулация изкривява пазара и влияе на бизнеса и потребителите. За нас през годините голям импулс даде навлизането на международните вериги в България. Конкуренцията е голям катализатор за развитието на бизнеса. Смятам, че българските производители, търговци и бизнеса като цяло има огромен потенциал", каза Николов. 

Той очерта като голям проблем образованието и кадрите. "Това е проблем, който датира отдавна и все още не усещам национална стратегия за преодоляването му", посочи Николов. 

Иванка Иванова, оперативен директор и член на Борда на директорите на "Орбико"

"През следващата година бизнеса ще продължи да се развива в много отношения като ще запази основните тенденции до момента. Дигитализацията и търсенето на нови модели на работа чрез използването на нови технологии и програми, които да улесняват нуждите на потребителя и бързото доставяне на стоките до тях е основен фокус поне в нашия бизнес", гласи прогнозата на Иванка Иванова. 

Като нови тенденции тя отбеляза и състейнабилити инициативите и зелените решения към които големите бизнеси ще се насочат, за да допринасят за опазването на околната среда.

Николай Николов, собственик и управител на "Уърлд Транспорт Оувърсийз България" ЕООД

"От 28 години работя с сферата на морския и въздушен карго транспорт и мога да споделя, че трендът на нивата на морските навла се приема като знак за влизане или излизане от криза. През последните месеците се понижават трайно и с големи стъпки, което означава, че търсенето на морски транспорт в света силно намалява. Това е важен знак за сериозен проблем на пазарите по света, защото морският транспорт е гръбнакът на международната търговия и световната икономика" е коментарът на  Николай Николов. 

"2023 е предизвикателна година в това отношение за моята индустрия, както на национално ниво, така и глобално. Значителното намаляване на товарите в света е свързано с ниското потребление, особено в З. Европа и САЩ.  Причините за ниското потребление са инфлацията и войната в Украйна. Бих искал да отбележа също, че след COVID-19 хората харчат своите пари повече за изживявания, отколкото за стоки", добави той. 

Относно 2024, Николай Николов смята, че песимистите са повече от оптимистите, да не забравяме, че съчетанието от кризи прави прогнозата много трудна. "Аз все пак съм умерен оптимист, специално що се касае за сектора, в който работя. През 2024 очаквам леко възстановяване на търсенето, но трудно ще се постигнат нивата от началото на 2022. Друга причина, поради която съм оптимист е, че секторът, в който работя е един от най-перспективните и очаквам неговата роля да се засилва още повече", добави той. 

Николай Станчев, главен изпълнителен директор и председател на УС на "Дженерали Застраховане" АД

"Кризите през последните години ни показаха, че е много трудно да прогнозираме промените в средата, в която работим и живеем, дори и в рамките на една година. Това прави трудно планирането и бюджетирането на бизнеса ни. Но трябва да бъдем подготвени за постоянни промени и предизвикателства, да бъдем гъвкави и да реагираме бързо на всички новости и да се адаптираме бързо към променящата се среда", каза Станчев. 

Застрахователният сектор е сред най-регулираните индустрии в глобален мащаб, но законодателството в тази сфера изостава от основните тенденции, отбеляза той. 

"Икономическата ситуация остава несигурна, въпреки че повечето прогнози сочат, че 2024 г. ще има по-голям ръст на икономиката като цяло в сравнение с тази година. Инфлацията като основна тема,създава голяма несигурност и при нас, застрахователите. Ние също се борим с нея, предпочитаме едно здравословно ниво на инфлация. Липсата на карди действително е проблем, но това налага ние да се опитваме да задържаме и развиваме хората, с които разполагаме", каза Станчев. 

Като друга важна тема той очерта прилагането на иновативни решения и на нови технологии, като визира изкуствения интелект, който в последните месеци се развива много и намира приложение в повече области. Дигиталицазия, автоматизация, роботизация и анализ на данни са други важни аспекти от дигитализацията, смята още той. 

Тунио Зафер, изпълнителен директор на pCloud

"Всичко, което споменаха колегите досега е силно обективно и наложено за последните няколко години - геополитика, локална политика, всичко, което е като пост-ковид ефект. Това са неща, които в последните години, а и за следващите няколко години според мен ще бъдат сериозно предизвикателство пред обществото и бизнеса като цяло. Аз обаче смятам, че това ще даде по-положителна възможност на много бизнеси да преосмисмят начина си на правене на бизнес и да преценят как да се адаптират към новата реалност", каза Зафер. 

Според него, наред с цялата процедура по дигитализация, трябва да се обърне внимание и на сигурността на цялата тази информация, която се дигитализира. 

По отношение на кадрите - нещо, което останалите финалисти очертаха като проблем, Зафер заяви, че в настоящия момент няма никакъв проблем с IT кадрите. "Ние си ги обучаваме, развиваме, хората се развиват".

"При нас се появяват доста трендове като изкуствен интелект, автономност на много от системите, Big Data. Изкуственият интелект няма да смени хората, а просто ще даде възможност на хората да бъдат заменени от други хора, които успяват по-иновативно да използват новите технологии", каза Зафер. 

Той посочи, че най-интересното, което се получава на този пазар, е диверсификацията. "Бизнесите се научиха да диверсифицират каналите си за доставка на суровините, да диверсифицират пазарите, на които работят, да ддиверсифицират екипите, и тази нова реалност с хибридната работа даде възможност на бизнесите да решат всички тези проблеми в рамките на една-две години", добави Зафер.  

Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на "УниКредит Булбанк"

"Всеки период от време може да бъде разглеждан от по-близо и като част от по-голямата картина на историческото развитие. В краткосрочен план, всички ние трябва да се справим с бурните води на макроикономическата среда, в които заедно плаваме – висока инфлация, несигурен поток на инвестициите в световен план. Пред нашата страна стоят и очакванията да направим необходимите стъпки да се присъединим към Шенген и еврозоната", каза Минчева. 

Според нея, ако поставим нашето време в по-големия отрязък, от който сме част и отместим лупата си по-надалеч, със сигурност ще видим и една по-голяма тенденция – на трансформация, движена от развитието на дигиталните технологии и изкуствения интелект. Но промяната е единственото сигурно нещо и задачата на всеки лидер е да управлява тази трансформация, така че да осигури устойчивостта на организацията си не само сега, но и в бъдеще. 

Юлиян Христов, изпълнителен директор на "МагнаФарм България", финалист за втора поредна година

"Тенденциите се дефинират от състоянието на световната икономика. След преминаването на трудния период с COVID-19 и на по-късен етап стартиралата война в Украйна, дойде един мощен инфлационен процес, който регулаторните органи в САЩ, Европа и навсякъде по света да бъде овладян, и въпреки че мерките, които се вземат към момента дават някакви резултати, но не и желаните, към които се стремят поне Европейската централна банка. Със сигурност това ще бъде нещо, което ще ни влияе през 2024 г. Стремейки се към инфлация от порядъка на 2-3%, и упражнявайки всички мерки, които се взимат от регулаторните органи, смятам, че в един момент ще постигнем тези нива. Но дотогава ще има ограничения при отпускането на кредити. Самата инфлация е в относително високи нива от порядъка на 6-7%. Всичко това води до намаляване на търсенето, и респективно на ограничаването на растежа на икономиката", каза Христов. 

Той посочи като проблем и политическата нестабилност у нас, както и липсата на дългосрочни стратегии за развитието на икономиката. "Всичко това, заедно с липсата на кадри, очерта една доста предизвикателна година пред нас. Въпреки това аз съм позитивно настроен и смятам, че след втората половина на 2024 г. и началото на 2025 г. ние ще се върнем отново добрите позитивни ръстове в икономиките си", добави Христов. 

Имената на десетте финалисти в 16-то издание на единствения по рода си конкурс за висши мениджърски постижения в България, организиран от списание "Мениджър" бяха съобщени от Деница Димитрова, управител на МИТ Прес ООД. Един от тях ще стане „Мениджър на годината 2023“. 

10-те бизнес лидери, които тръгват към последния, трети етап за излъчването на „Мениджър на годината 2023“, са: 

  • Ангел Ангелов, изпълнителен директор за групата на "Аджибадем Сити Клиник"
  • Антония Събева, главен изпълнителен директор на Management Financial Group, и финалист за втора поредна година 
  • инж. Владимир Даскалов, управител на "Електрисити" ЕООД 
  • Владимир Николов, управител и оперативен президент на "ФАНТАСТИКО ГРУП"
  • Иванка Иванова, оперативен директор и член на Борда на директорите на „Орбико“
  • Николай Николов, собственик и управител на „Уърлд Транспорт Оувърсийз България“ ЕООД
  • Николай Станчев, главен изпълнителен директор и председател на УС на "Дженерали Застраховане" АД
  • Тунио Зафер, изпълнителен директор на pCloud
  • Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк"
  • Юлиян Христов, изпълнителен директор на "МагнаФарм България", финалист за втора поредна година 

Престижното бизнес състезание отличава всяка година лидерите, които създават, прилагат и утвърждават добри управленски практики, включващи високи етични стандарти и обществена отговорност. 

Последният етап от надпреварата, включващ 360-градусова оценка на личностните качества на финалистите ще се проведе през октомври.

Името на новия Мениджър на годината ще стане известно на официална церемония на живо в Софийската опера и балет, която ще се проведе на 2 ноември. Документален филм за "Мениджър на годината 2023" ще бъде излъчен на 26 ноември от 16:00 ч. в ефира на bTV.

На церемонията ще бъдат връчени и отличията в новите четири категории, с които конкурсът беше надграден миналата година.

Финалистите в две от тях - „Бизнес трансформация“ и „Екип на годината“ бяха обявени по време на днешата пресконференция. В "Бизнес трансоформация" компаниите са "Вестител БГ" АД, "ДЗИ Общо Застраховане" ЕАД, "Инвестбанк" АД, "Обединена Българска Банка" АД и "Орбико България" ЕООД. В "Екип на годината" прдължават "Аксес Файнанс" АД, "Аксенчър България" ЕООД, DIGITALL, "Диджитал Лайтс" ЕООД и "МДЦ Дентапрайм" ЕАД, съобщи Таня Кръстева, главен редактор на списание „Мениджър“. Оценяването на кандидатурите в останалите две – „Най-добър нов бизнес“ и  „Бизнес в първите 20 милиона“, продължава поради спецификата на методологията, която също е разработена и се прилага от консултантска компания „Делойт България“. Имената на победителите в тях ще научим по време на церемонията от сцената на Софийската опера и балет на 2 ноември. 

***

Генерален спонсор на 16-oто издание на конкурса "Мениджър на годината" е A1. 

Основни спонсори са FibankJohnnie Walker.

Конкурсът за висши мениджърски постижения се осъществява с подкрепата на: BATVolkswagen.

Спонсор на категория "Най-добър нов бизнес" е photomate.

Спонсор на категория "Бизнес трансформация" е EOS.

Медийни партньори: bTV Media Group, БТАБНТБНРDir.bgДарик радиоBulFoto 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ