Зеленски: В тази морална криза в Европа, България е противник на политиката на геноцид

Зеленски: В тази морална криза в Европа, България е противник на политиката на геноцид

"Радвам се да посетя вашата страна по покана на правителството на България, по покана на министър-председателя, и да ви благодаря. Много е важно, че в тази морална криза в Европа, България е противник на политиката на геноцид, която Русия води срещу нашата страна, нашата незавосимост, свобода и хора. Отношението към Русия в различните страни, за съжаление, не е еднозначно. Такъв е животът. Това се обяснява с това, че на хората често пъти им е трудно да признават реалността на злото, особено когато не са се срещнали с него". Това бяха първите думи на президента на Украйна Володимир Зеленски при първото му посещение у нас по покана на премиера акад. Николай Денков. Двамата направиха съвместно изявление, излъчвано на живо на страницата на Министерски съвет във Фейсбук.

Когато няколко хиляди километра разделят някои страни и от руската артилерия, която безжалостно изпепелява някои села и градове в Украйна,  или когато хората не могат да усетят какво означават безсънни нощи и дни безпокойствие заради непрестанните сирени от руския терор с ракети и дронове, тогава е по-лесно да се отхвърля мисълта за извършеното зло от Русия. И толкова по-ценно е разбирането, което получаваш от страни, хора и лидери, които не отхвърлят истината, които избират моралния път на защитата на живота и свободата, добави президентът на Украйна. 

Зеленски благодари на България за подкрепата и защитата на живота на нашите хора. Благодари още на министър-председателя Николай Денков и на вицепремиера Мария Габриел, на цялото правителство и на Народното събрание. 

Снимка: Кадър от излъчване на живо на фейсбук страницата на Министерския съвет 

"На нашата земя дойдоха руски окупатори, те избиват, измъчват, депортират и отвличат украински деца. Разделят ги със семействата им и се опитват да ги научат на ненавист. Единството е пътят. Днес ние с министър-председателят на България акад. Николай Денков проведохме много съдържателни преговори по целия комплекс от нашите отношения и преди всичко по отношение на сигурността. Скорошният терористичен акт на Каховската ВЕЦ замърси нашето общо Черно море и показа колко крехка е нашата ситуация в нашия регион. Днес се договорихме за значително сътрудничеството в отбранителните ведомства и отбранителния сектор. Обсъдихме отбраната и помощта, която България предоставя на нашата страна детайлно, подробности от предаването на отбранителния пакет. Разчитаме на това сътрудничество, което вече ни помогна да защитим много хора. Много благодаря!", добави Зеленски. 

Той изтъкна, че страната му разчита на сътрудничеството си с България. "То вече ни помогна да защитим много хора, ще продължим разговорите особено по отношение на рехабилитацията на войници в България и в обучението на медици. Трябва да защитим хората от ценови кризи. Радвам се, че енергетиката става един от приоритетите на сътрудничеството между Украйна и България. Разчитаме към началото на преговорите за бъдещото членство на Украйна в ЕС, подписахме обща декларация за интеграцията ни в НАТО. Лично съм благодарен и за формулата на мира. Искам да отбележа готовността на България да вземе участие в тези усилия - вече започнахме консултации на ниво посланици и съветници. Засега още не е определен посланик на България в Украйна и днес ще говоря с президента на България.

Зеленски покани България за срещата на върха, която държавата му подготвя. "Благодаря ви и високо оценявам приема на наши хора тук. Това беше много сложен момент за нашата държава. С голяма благодарност съм към всички хора, за убежището, за подкрепата. Украйна никога няма да забрави, че в такъв тежък за нас момент, вие сте с нас. Високо оценявам това. Много ви благодаря!", каза украинският президент.

Снимка: Кадър от излъчване на живо на фейсбук страницата на Министерския съвет 

Удоволствие е за мен да ви посрещна в София и да изразя лично своята и на българското правителство подкрепа за борбата на Украйна срещу военната агресия на Руската федерация. С тези думи премиерът акад. Николай Денков се обърна към украинския президент.

"България е последователна в подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, защото сме убедени, че независима и суверенна Украйна е ключова за евроатлантическата сигурност и сигурността в региона. Русия трябва да се изтегли в международно признатите си граници и да понесе отговорност, включително и за военни престъпления. Украйна заема важно място във външнополитическите приоритети на България поради историческата, географската и културната близост между двете страни. В Украйна се намира и най-голямата българска историческа общност зад граница. Поради всичко това не можем да гледаме безучастно страданието и на милиони хора само на няколстотин километра от нашата граница", посочи Денков. 

Той напомни, че още в първите дни на конфликта кабинетът "Петков" е изразил готовност да помага на Украйна. "Оказваната по двустранна линия помощ до момента се определя с три решения на парламента и поставя страната ни на едно от челните места по подкрепа, измерено спрямо БВП на страната. Освен това България подкрепи и всички санкционни пакети срещу Русия въпреки трудностите пред българската икономика и чувствителността в областта на ядрената енергетика", каза Денков и призова за спазване на правата на българите в Украйна.

Днес с президента Зеленски подписахме двустранна политическа декларация в подкрепа на евроатлантическата интеграция на Украйна, когато това стане възможно. Страната ни е готова да участва и в следвоенното възстановяване на Украйна. Можем да помогнем с експертиза и материална помощ за енергийната и транспортна инфраструктура, български компании имат готови да помогнат при реставрацията и консервацията на засегнати културни паметници в Украйна, добави Денков. 

България иска устойчив и справедлив мир в Европа и света. Очаквам с президента Зеленски да се видим отново само след няколко дин на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, посочи българският премиер.

България и Украйна подписаха съвместна декларация между двете държави относно европейската интеграция на Украйна. Подписите си под декларацията положиха президентът на Украйна Володимири Зеленски и премиерът на България акад. Николай Денков.   

След това енергийните министри на двете страни подписаха меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката. Подписите под документа поставиха министърът на енергетиката на България Румен Радев и енергийния министър на Украйна Герман Галушченко.

Малко преди това парламентът одобри решение за продажба на оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна.

Снимка: Кадър от излъчване на живо на фейсбук страницата на Министерския съвет 

"Ние благодарим за подкрепата в отбраната. Тя е абсолютно публична. Това е един пакет за защита, не е за настъпление. А един пакет да могат родителите да защитят децата си, а не както бе в началото - хора в руски униформи да насилват украински деца, масови бяха погребенията. Те използват ракети по цивилното население, по жилищата на хората. Знаем случаи, в които отломки попадат на територията на друга държава. Ваше суверенно решение е дали да помагате на Украйна или не. Всяка държава има право да се защитава. Всички вие тук, ако при вас нахлуе човек, ще защитите децата си. Ние не знам къде са 200 000 деца. Представяте ли си такова число? Част от тях са депортирани, част са в окупираните територии. Малко ли е, зада ни помогнете да се защитаваме, но това е в правото на всеки човек и държава да избира. Ние сме за правата на хората, за тях се борим", каза украинският президент Володимир Зеленски. 

На журналистически въпрос дали Украйна иска да закупи от нас цялото оборудване за АЕЦ "Белене" или не, премиерът Денков отговори: "Четох най-различния мнения. Важното е, че започнахме сериозни разговори за това дали биха могли реакторите могат да бъдат използвани в една от атомните централи в Украйна. Това е началото на преговорите. Има много параметри, които трябва да се обсъдят. В началото на преговорите сме. Така че, молбата ми е да слушате това, което казват министъра на енергетиката и правителството, защото често експертите се оказват недостатъчно информирани, или в защита на чужди интереси мнения". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ