Акад. Пламен Карталов кани с лично обръщение на честванията на Вагнер
Директорът на Софийската опера академик Пламен Карталов кани почитателите на оперното изкуство от страната и чужбина на уникално музикално и артистично събитие – премиерата на операта „Залезът на боговете” и пълния цикъл от четири опери на Рихард Вагнер „Пръстенът на нибелунга”, последната от които е тя.
През 2010 г. Карталов постави като режисьор за първи път в България и на Балканите „Рейнско злато” - първата опера от прочутия цикъл на Вагнер. Желанието на Маестрото още тогава бе до 2013 г., когато световната културна общественост чества 200 годишнината от рождението на германския композитор, да поставя на сцената на Софийската опера всяка година по едно от произведенията от тетралогията.
Така, през 2011 година зрители от България и света гледаха и слушаха българско изпълнение на „Валкюра”, което бе посрещнато с възторжени отзиви в чужбина. През 2012 година Карталов реализира на сцената на първия оперен театър у нас „Зигфрид”, приета единодушно от публиката и музикалните критици. В началото на 2013 година, след дълги репетиции, е готова и последната опера от цикъла на Вагнер - „Залезът на боговете”, съобщават от културната институция. Нейната премиера ще бъде на 22 май, когато е юбилеят на Вагнер. След премиерата й, през юни, почитателите на оперното изкуство ще могат да видят целият „Пръстен на нибелунга” в четири последователни вечери.
След края на репетициите, преди българските изпълнители да се качат на голяма сцена, професор Карталов се обръща към всички приятели на оперното изкуство и почитатели на Вагнер за съпричастност към уникалното събитие - премиерата на „Залезът на боговете” и целият цикъл „Пръстенът на нибелунга”.
„Окуражен от работата ми с невероятните ни артисти от последната седмица в репетиционната зала, мога да кажа: и четвъртата творба от „Ринга” – „Залезът на боговете” – е готова. Остава само да я разположим на голямата сцена, да разработим в детайли всичко от режисьорската ми партитура, да облечем костюмите, да сложим осветлението и естествено, оркестърът да поеме ролята си на мощен кораб в нашето пътуване в космоса Вагнер”, пише в обръщението си Карталов.
„В това безмерно приключение каня най-напред вас, нашите верни приятели и почитатели. За вас беше четиригодишният ни труд да подготвим и представим митологичния колос „Пръстенът на нибелунга”, усилие, за което не могат да си помислят и позволят далеч по-богати и по-мощни от нас оперни компании по света”, казва той.
„Заловихме се с най-трудните опери на Вагнер, но и най-дълбоките по замисъл, философски, музикален, поетичен, митичен. Ще добавете и вие – уникален!
Сметнах за много важно да се обърна към вас – нашите приятели, заради моята убеденост от необходимостта да споделя, че, до артистите, вие сте най-важната част за нашия празник на 22, 23, 26 и 29 юни 2013, първото историческо представяне у нас и на Балканите на пълния цикъл на тетралогията – българския „Пръстен на нибелунга”.
Напълно по нов начин в интерпретацията на режисурата, публиката се потапя в безкрайността на един фантастичен свят от поетични и възвишени музикални багри, извисяващи емоции, силни страсти, горчиви поражения, страстна радост, любов и омраза от играта в битката за власт, за могъщество и залез. От поздрав към света в Началото на тетралогията, Краят е разтърсващ. Обхваната от пламъците на изкуплението и саможертвата, крепостта на Боговете катастрофално рухва.”
Кадри от представените досега постановки на Вагнер на сцената на Софийската опера представят само част от уникалната артистична атмосфера на трактовките на произведенията на великия композитор.
Вижте.
......
................................
........................................................................
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.