Ако изборите бяха днес
Партиите, които сега са във властта, запазват стабилна електорална подкрепа. Ако изборите бяха днес, парламентът отново щеше да е с подобна на сегашната си структура. Това показва последното изследване на "Галъп", проведено между 30 януари и 5 февруари сред 1011 души, по повод 100-те дни управление на кабинета.
ГЕРБ запазва позициите си на водеща партия с над 26%. Втора е БСП, която към момента събира под 15% електорална подкрепа, следвана от ДПС със заявена подкрепа от близо 7%. При партията на Лютви Местан обаче е налице известно разколебаване в периферния електорат. Това се дължи на оставането в опозиция и загубата на конформистка подкрепа, коментират социолозите.
Реформаторите събират около 6% електорална симпатия, Патриотичният фронт – с над 3% и АБВ – с подкрепа, близо до 3%. Шанс за парламентарно присъствие все още запазва и "Атака" с близо 3% от всички имащи право на глас.
Извън всякакви класаци вече е "България без цензура", която се е сринала до едва 1,3% подкрепа.
Интересни движения на персоналния рейтинг се наблюдават напоследък, отчитат още от „Галъп”. Лидерите на Рефоматорите и Патриотичния фронт - Радан Кънев, Меглена Кунева, Валери Симеонов увеличават в последните няколко месеца положителните си оценки по-бързо, в сравнение отрицателните.
Ръстът при Петър Москов продължава и той вече се изрявнява по доверие с премиера Бойко Борисов – и при двамата показателят е 33%. След тях по популярност и одобрение е Лиляна Павлова с 30%, Томислав Дончев - 26%, Ивайло Калфин - 24% .
Президентът остава със стабилни, но сравнително ниски нива на подкрепа от около една трета от българите. Повече от 50% нямат доверие в институцията, но все пак Росен Плевнелиев е традиционно една от най-одобряваните личности в страната, отбелязват социолозите.
Като цяло, властта е стабилна, готовността за участие в протести срещу правитeлството и желанието за предсрочни избори са сравнително малки, обобщават те.
Доверието в институциите и икономическият оптимизъм остават ниски, но са чувствително по-високи в сравнение с периода преди съставянето на кабинета. Текущите политически събития предизвикват и страхове, но на повърхността надделява спокойствието, коментират социолозите.
На въпроса "Имате ли доверие на правителството?" през февруари 32% казват "да", 56% - "не", а останалите се затрудняват да отговорят. Това е трети месец на положителна тенденция. Преди съставянето на кабинета "Борисов 2" стойностите на доверие в правителството бяха паднали до около 15%, а недоверието беше около и над 70%.
Най-голямата подкрепа за кабинета идва от привържениците на ГЕРБ, които в огромното си мнозинство гласуват доверие на сегашното правителство (само една десета от тях са на обратното мнение), докато при електоратите на Реформаторския блок и още повече на Патриотичния фронт личат по-чувствителни дялове на недоверие към кабинета, достигащи и до една трета и дори една втора от попитаните, отчитат още от „Галъп”.
Електоратът на АБВ видимо е лишен от ентусиазъм в отношението си към кабинета "Борисов 2". Тези данни показват цената на политическите компромиси – те винаги предизвикват и недоволство, коментират социолозите. Симптоматично, според тях, в това отношение е мнението за парламента. През февруари 21% заявяват доверие в него, а 67% - недоверие. Останалите се затрудняват или се колебаят.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.