"Американски балет за България" по-амбициозен от всякога

Американски балет за България по-амбициозен от всякога

Сборен спектакъл от четири балетни постановки с необикновена хореография ще бъде поставен в София на 19, 20, 21, 27 и 28 април в третото издание на проекта "Американски балет за България."

Спектакълът ще се състои на две сцени – в Софийската национална опера и балет и в Зала 1 на Националния дворец на културата (НДК), където ще бъде финалът му, стана ясно на пресконференция в операта.

„Американски балет за България” се реализира за трета поредна година от сдружение Cultural Bridges, със съдействието на фондация „Америка за България”. Тази година той е по-амбициозен от всякога.

„Първоначално не бях съгласна с представянето на толкова много сложни постановки. Мнението ми бе, че за научаването им артистите ще имат нужда от повече време. Самото движение на тялото в този модерен балет е различно от това в класическия, който танцуваме на сцената на операта. Танцьорите ни обаче отново показаха, че могат да направят невъзможното и се справиха в усвояването на сложната хореография”, разказа директорът на столичния балет към операта Сара-Нора Кръстева.

От самото си зараждане българският балет синтезира в проявите си руската класическа школа. Модерните танци като тези на руснака емигрирал в САЩ Джордж Баланчин, срещу който руските власти се противпоставят през 1923 г., заради експерименталния характер на балетната му хореография, са различни от класиката. 

Спектакълът през този сезон на проекта „Американски балет за България” е озаглавен „Великите американски хореографи”. Представлява поредица от четири балета на големите американски хореаографи Баланчин, Джером Робинс и Уилям Форсайт. Изпълняват го българските танцьори на балетната трупа към операта.

Творбите са „Па де дьо” по музика на Чайковски и „Кончерто бароко” по музика на Бах, от Баланчин. „По средата, леко повдигнато” на Форсайт и „Концертът” на Робинс. Първите две траят общо 28 минути и оставят впечатление за танц, свързан с класическия балет. Втората на Форсайт е модерен балет, изигран в зелени костюми на черен фон. С гъвкави, агресивни движения на танцьорите под ударите на модерна музика с диско и денс звучене. „Концертът” е забавна постановка с игриви танцьори, които се държат като кукли, изчезват зад чадъри и пърхат като пеперуди, гонени на сцената от пианиста.

Проектът завършва в Зала 1 на НДК на 24 и 25 април. Тогава там ще танцува „Ейли II” – първият афроамерикански балетен театър, пристигал у нас. Програмата за двата поредни дни е различна.

„Ейли II” е младежката трупа на култовия танцов театър Alvin Ailey Dance Theater. Алвин Ейли е афроамерикански балетист и хореограф, роден в Тексас през 1931 г. и починал в Ню Йорк през 1989 г. Той е основателят на танцувалния театър, известен по цял свят като посланик на американската култура и философията на расова и културна толерантност.

„Американски балет за България” е програма, насочена към превръщането на балетното изкуство в инструмент за културна дипломация. Към връщането на младите хора в залите на балетните театри, обогатяването на палитрата на професионалния балет в България и възстановяването на престижа на българската балетна традиция. Програмата се реализира през 2013 г. в хода на честванията по повод навършването на 85 години от първото балетно представление в страната ни.

Невена Любенова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ