Без задължително гласуване на избори

Без задължително гласуване на избори

Докато по улиците тече подписка за свикване на референдум за промяна в избирателната система, парламентът днес отхвърли една от точките в нея - за въвеждане на задължително гласуване. Това стана след бурни дебати в пленарна зала по проекта за нов Изборен кодекс

Предложението за въвеждане на задължително гласуване на изобри беше внесено от народните представители от ГЕРБ Цецка Цачева, Десислава Атанасова, Данаил Кирилов, Красимир Ципов, Димитър Лазаров, Емил Радев, Снежина Маджарова и Желязко Желязков. То гласеше:„Всеки избирател има право на един глас, който е длъжен да упражни. При произвеждане на избори по смесена система всеки избирател има право на един глас, който е длъжен да упражни за избор в едномандатен изборен район и един глас, който е длъжен да упражни за избор в многомандатен изборен район”.

„За” предложението гласуваха 55 народни представители, „против” – 100, а шестима се въздържаха.

„Гласувах против идеята на ГЕРБ за задължителното гласуване, защото освен, че противоречи на българската Конституция, противоречи и на две европейски директиви”, заяви  вносителят на проекта за нов Изборен кодекс и зам.-председател на парламента Мая Манолова.

„Директивите уреждат, че гласуването на местни избори за страни-членки на Европейския съюз е право и не може да става задължително за гражданите на Европейския съюз. Абсурдно е задължително гласуване да бъде съчетавано с парични стимули. Това е обидно за българските граждани. Ако доразвием тази идея на ГЕРБ ще добавим позицията - „платен гласоподавател”, което е абсурдно, Това може да го роди само ГЕРБ, подобна практика няма в никоя друга европейска държава”, каза още Мая Манолова.

В новия Изборен кодекс, който мина на първо четене в края на януари, се предвижда въвеждането на преференциално гласуване, като прагът ще бъде 7 на сто. Пробно се въвежда и възможност за електронно гласуване, с идеята да се намалят машинациите с бюлетини. Промени се въвеждат и в начина на провеждане на предизборната кампания. Те предвиждат по-лесен достъп на участниците в изборите в обществените медии.

Предлага се бюлетините да бъдат печатани в печатницата на БНБ по правилата, по които се изработват ценни книжа. Новият изборен закон предвижда още поетапно въвеждане на активна регистрация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ