БСК и КНСБ създават рейтингова система на работодателите

БСК и КНСБ създават рейтингова система на работодателите

БСК и КНСБ създават рейтингова система на работодателите

Българската стопанска камера и КНСБ започват съвместен проект за изграждане на рейтингова система на работодателите в България. В тази информационна система ще се подават данни за икономическото състояние на работодателя, социалната му отговорност, както и условията на труд за служителите.

„Време е всички да знаят кои са работодателите в България, както и доколко са отговорни към държавата и работниците си“, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той допълни, че по данни на КНСБ в страната има поне 500 предприятия, които не са платили по една, две и повече заплати на работниците си.

„С тази рейтингова система ние се опитваме да решим един сериозен проблем, пред който са изправени предприемачите у нас – „сатанизацията“ на работодателите. В сегашната ситуация покрай некоректните работодателите, страдат и коректните и съвестни предприемачи“, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК.

Той допълни, че в икономическата реалност у нас е много важно да се постави приоритет върху създаването на устойчиви и сигурни работни места с висока добавена стойност. „За целта е важно е синдикатите и работодателите да настояваме у нас да се формира дългосрочна политика за сигурни инвестиции, които да доведат до разкриването на работни места“, коментира още Божидар Данев.

По друг проект, БСК ще изгради информационна система за оценка на компетенциите по браншове и региони. Стандартите определят какви са изискванията за образование, квалификация, формални и неформални умения, както и кои са компетенциите, които трябва да притежават работниците за заемането на определена длъжност в сектора.

„Със създаването на тези професионални стандарти ще се улесни мобилността на работниците в рамките на сектора, както и ще могат да се направят ясни заявки на университетите на какво точно да обучават бъдещите специалисти“, коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

Сред първите длъжности, за които са разработени компетентностни профили са: „Мениджър по качеството“; ръководител на отдел „Човешки ресурси“; ръководител „Технически и качествен контрол“; „Управител на хотел“; „Технолог“; „Инженер-конструктор“; „Енергетик“; „Екскурзовод“; „Аниматор“; „Сервизен техник“; „Моделиер“; „Машинен оператор“; „Барман“; „Сервитьор“; „Електрозаварчик“; „Стругар“; „Фрезист“ и др.

В същото време КНСБ изпълнява проект „Сигурност чрез закона, гъвкавост чрез колективното трудово договаряне”, който ще допринесе в развиването на националните политики за гъвкава заетост. В рамките на проекта, КНСБ разработва пакет от нормативни промени, които да гарантират правата на работниците, включително и наети от агенции за временна работа, работещи надомно, командированите в чужбина и др. Към момента синдиката обучава повече от 850 сътрудници по индустриални отношения, които ще съдействат на работодателите и синдикатите при определянето на политиките по гъвкава заетост на ниво предприятие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ