България и Ливан с общи енергийни проекти

Общество

Ливан може да внася електроенергия от България, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след среща с ливанския си колега Джубран Басил. Арабската страна има голям хидропотенциал, който засега не използва пълноценно, подчерта министър Басил. Правителството вече е разработило план за енергетиката, ориентиран към производството на ток от микроцентрали, като тяхната дейност може да бъде субсидирана с над 1 млрд. долара. България от своя страна може да предложи турбини за малки централи и да участва в инженеринга и изграждането на соларни инсталации, подчерта министър Трайков и допълни, че в България към момента инсталираната мощност от ВЕИ е около 10% и към подобни проекти има голям инвеститорски интерес.

България и Ливан ще стартират съвместен проект за насърчаване на двустранното партньорство между малки и средни предприятия. Двете страни ще организират и работни бизнес групи с посредничеството на „Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“. От своя страна ливанското правителството спонсорира фонд за заеми на малки и средни предприятия.

Арабската страна има споразумение с ЕС в транспорта, енергетиката и туризма, което е улеснение за по-активни връзки с България. Сътрудничество между Ливан и България би могло да бъде добро начало в тази посока, както и подкрепата за частния сектор, който да реализира продукцията си в страни от Европа и арабските държави, подчертаха двамата министри. Те обсъдиха потенциала за реализация на съвместни проекти в сферата на инженеринга, изграждането на инфраструктура, енергетиката.

България и Ливан имат много сходни условия и виждания за развитието на туризма, бяха категорични при срещата си министър Трайков и ливанският министър на туризма Фади Абууд. „България иска да привлича по-платежоспособни туристи с възможностите си за СПА-туризъм, културен, религиозен туризъм, море, отлични ски центрове и гурме маршрути. За ливанците от особен интерес са продуктите за морски и СПА-туризъм“, заявиха от министерството. Стимул за по-активното сътрудничество би било евентуалното възстановяване на директните полети София-Бейрут, спрени през ноември тази година, отбелязват оттам.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс