"България може" в дебат трябва ли да има избори сега
България днес е място, в което полицаи отвъд волята си бият мирно протестиращи и където разделителната линия между демократичното и олигархичното расте и става много трудна за преодоляване. Това още по-силно мотивира проект като MoveBG, който стартирахме заедно с приятели и съмишленици и хора, които вярват, че държавата ни има право на демократично развитие и европейска линия на своя просперитет.
С тези думи основателят на онлайн платформата България може - Саша Безуханова, започна първия публичен дебат на гражданската инициатива, с основна тема - Трябва ли да има избори сега?. В защита на тезата за незабавна оставка на кабитета Орешарски застанаха един от създателите на Харвардския институт към Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" - Кирил Петков, и преподавателят по право в СУ Христо Христев. Във втория екип бяха депутатът от БСП Георги Кадиев и журналиста Иво Христов.
Георги Кадиев изказа мнение, че предсрочните избори трябва да се проведат през май 2014 г. заедно с изборите за евродепутати. "Няма време протестът да роди нови лидери. Ако има избори сега, вместо "Атака" най-вероятно в парламента ще влезе Националният фронт за спасение на България, който може да върне ГЕРБ на власт", посочи Кадиев.
Позицията на Иво Христов е, че оставката на кабинета наближава. Според него в кадрово отношение правителството е направило серия от грешки на минното поле, като е назначавало ВИС-аджии, олигарси и хора с присъди. "Бързината да се отървем от нещо омерзително ще ни навреди", смята обаче Христов.
Кирил Петков защити позиция, че правителството не е в състояние да управлява до май 2014, и той даде няколко примера от икономиката в защита на тази теза. Например подпомагането на ВМЗ Сопот с 27 милиона лева, от които само седем се харчат за заплати, а останалите 20 млн. са неоправдани. За намаляването на цената на тока с 5% пък в бюджета влизат 500 млн. лева, а реалната цена на мярката е 200 млн. лева. „Тази дупка е свързана с производствените квоти, които не са оптимизирани да запазят общесвения интерес, а обслужват задкулисни интереси на собствениците на централи”, каза Петков. Други набелязани проблеми бяха липсата на публична легитимност, която би осигурила ефективното програмиране на еврофинансиране от седем млрд. евро, които ще определят развитието на българската икономиката за следващите седем години, както и обсъжданият в момента заем от 1 млрд лева.
Христо Христев каза, че настоящото управление не може да промени ефективно Изборния кодекс, медийното законодателство, както и да довърши преговорите за следващия програмен период на европейското финансиране за страната. Той изрази притеснение за делегитимацията на управляващите пред страните от Европейския съюз и САЩ, както и за обвързването на България с друга орбита чрез участието в Южен поток. Христо Христев и Кирил Петков се обединиха около тезата, че което и правителство да поеме властта след това на Орешарски, ще трябва да зачита гласа на гражданското общество.
Платформата "България може" започва дебати по тази и други теми, на https://movebg.com/, където всеки желаещ може да вземе участие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.