България - назад в държавната политика за климата

България - назад в държавната политика за климата

България е на едно от последните места в ЕС по отношение на държавната политика за борба с измененията в климата. Това заяви Георги Стефанов, експерт климатични промени в международната природозащитна организация WWF в България.

Той представи резултатите от доклада „Барометър на климатичната политика в ЕС“ на WWF, Европейската климатична фондация и компанията Ecofys.

Според доклада, България, заедно с Кипър, Гърция, Полша и Румъния, се нарежда „под средното ниво“ в системата за оценяване на действията на държавата в насока развитие на възобновяеми източници, енергийната ефективност и секторни политики. С добри практики в областта на екологичната политика се отличават Германия, Ирландия, Дания, Обединеното кралство.

Сред основните причини за лошия резултат на България се смятат нежеланието на страната да развие ниско въглеродна икономика и възприетата зависимост от енергийните източници на Русия.

„3 г. не можем да приключим процеса с изготвянето на новата енергийна стратегия. Трябва политика за енергийна ефективност и за развитие на възобновяеми енергийни източници. Забелязва се, че бизнеса е малко по-положително настроен, но действията на държава се бавят“, заяви Стефанов.

България е лош пример, защото има най-голям брой наказателни производства в областта на околната страна в сравнение с останалите членски на ЕС. Наказателните процедури, заведени срещу страната ни, за 12. Много от тях са свързани с нарушения в европейската екологична система „Натура 2000“.

Индустриализацията, транспортът и изграждането на енергийноспестяващи сгради са областите, по които трябва да се работи в у нас.

Държавите в глобален план все още не са предприели две трети от необходимите действия, които всички правителства трябва да наложат като политики в климатичните промени.

По последни данни на БАН, 10 на сто от българските гори са унищожени през последните 10 години. 7 пъти се е увеличил броят на пожарите и 24 пъти – на изгорелите площи, като пикът на огнените стихии е в периода 2003-2008 г.

Страната ни е застигната от горещи вълни с екстремно високи температури, водещи до преки щети за икономиката, екосистемите и до човешки жертви.

От 1,2 до 2,5 градуса са се повишили средните температури в българските градове през последните 18-20 г. Сняг в равнините на България има едва от 2 до 4 седмици. 40% по-къс е периодът на задържане на снежната покривка. 30% по-малко са валежите у нас, в резултат на което пресъхват реки и извори. Освен това в България навлизат нетипични паразити, които пренасят заболявания, топлолюбиви риби, необичайни за Черно море и дори видове като розовото фламинго.

„Нашият регион е един от най-уязвимите към климатичните промени и измененията в природата в бъдеще ще бъдат усетени особено силно усетени у нас“, заяви Борислав Сандов, представител на Коалиция за климата България.

Специалистите от БАН твърдят, че до 2050 г. климатът в България може да премине в субтропичен, а температурата да се покачи с 5 градуса.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул