Български фирми излизат на румънската борса
От днес български компании ще могат да се търгуват в Румъния и следователно да имат достъп до румънския капиталов пазар. Това стана възможно след като изпълнителните директори на българския и румънския централни депозитари сключиха споразумение за сътрудничество.
Преговорите между централните депозитари на двете страни започнаха още през ноември миналата година.
Споразумението беше подписано от Иван Димов, изпълнителен директор на Централен депозитар и от Адриана Танасою, изпълнителен директор на румънския депозитар.
С днешното споразумение се отварят вратите и за румънските фирми, които ще могат да се листват на Българската фондова борса (БФБ).
„Румънският депозитар е първата чуждестранна депозитарна институция, член на Централен депозитар”, това заяви Иван Димов.
Той обясни, че директната връзка между двете институции ще даде възможност за осъществяване на „двойни и крос листвания на емисии при ниски финансови разходи за емитентите”.
По думите на Димов се предвижда извършване на сделки на двата пазара с възможност за трансграничен сетълмент.
Иван Димов разкри, че се водят и преговори за сътрудничество и с други държави.
Изпълнителният директор на румънския депозитар Адриана Танасою не скри радостта си от подписването на споразумението, заявявайки, че с този договор двете страни ще могат да изградят една цялостна и устойчива сетълмент връзка между фондовите пазари.
„С тази инициатива ние създаваме електронен мост на Дунав, който ще даде възможност за нови услуги финансовите общности на двете страни”, заяви Танасою.
„С променящата се обстановка в европейските планове, промените в европейското законодателство и промените в паневропейската платформа за ценни книжа, които пряко се отнасят към функционирането на централните европейки депозитари, смятам че предстоят нови области на сътрудничество, сътрудничество което ще доведе до ползи за участниците на двата пазара, а също така и за доброто им развитие”, допълни Танасою.
„Румънският депозитар е първият от Централна и Източна Европа, който участва в паневропейската платформа за ценни книжа и е държава , чиято валута не е еврото. Нашият депозитар сключи споразумение за участие в паневропейската платформа за сетълмент и ще започне да я предлага от първия ден, в който тази платформа започне да функционира. Ето защо ние сме изключително отворени и готови да окажем подкрепа на нашите български партньори и приятели, така че да си сътрудничим по тази нова платформа. Готови сме да споделяме опит с тях, а също така имаме желание съвместно да изградим една уникална точка за достъп до тази платформа”, обясни Танасою.
От известно време българският и румънският депозитар обсъждат вариант за създаване на съвместен инвеститорски индекс. В него ще могат да участват ликвидни компании, подбрани на база пазарна капитализация, оборот и брой сделки, предпоставка за ликвидност. Все още не уточнено как ще бъдат разпределени между двата пазара, но е ясно че съотношението в средния оборот ще бъде 1:10, разкри .
Това е моментът, в който двете страни трябва да изберат най-добрите, например, 5 български компании и 10-те най-ликвидни румънски и да се предложи един индекс, който ще е интересен за създателите на фондове, които преследват тракенен индекс и създатели на структурирани продукти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.