Вдигането на осигуровките ще отвори още по-голяма дупка в бюджета на НОИ
Под натиска на синдикатите правителството се отказа да вдигне пенсионният стаж с три години и го замени с проекторешение за увеличаване на осигурителните вноски. Първоначално беше обявено, че увеличението ще е 3%, но след категоричното противопоставяне от страна на работодателите, премиерът и финансовият министър днес дадоха знак, че са склонни да ревизират плановете си и да търсят варианти увеличението да е с 1,5 до 2%. В крайна сметка и засега, увеличение ще има. Как ще се отрази то на бизнеса и на бюджета за социални плащания, попитахме Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика.
- Госпожо Костадинова, увеличаването на осигуровките ще разреши ли проблемите в пенсионната система?
- Вдигането на данъци никога не е решение. Винаги трябва да се мисли в обратната посока - независимо дали говорим за осигуровки, които да финансират пенсиите, здравеопазването или безработицата.
- Основният аргумент на правителството обаче е, че така ще влязат повече пари в бюджета на НОИ догодина? Какво мислите за този аргумент?
- Ефектът, който очакваме от вдигането на осигуровките ще е точно обратният. Приходите в системата ще намалеят, защото ще липсват стимули да се плаща. Пенсионната система в България в момента не позволява да се получи повече в бъдеще ако сега се плащат по-големи осигуровки. Догодина не е ясно как ще се развива икономиката, дали ще има ръст и какъв ще е той.
- Как бъдещото увеличение ще се отрази на бизнеса, който и към настоящия момент има сериозни финансови затруднения?
- Възможно е дори и изобщо да няма увеличение – това би било най-добре. И все пак, ако се стигне до това решение, ефектите ще бъдат само негативни. Много работодатели няма да наемат нови хора, защото това ще им струва повече пари. Ударените от кризата сектори ще продължат да изпитват трудности. Плащанията под масата на пари, върху които не се начисляват осигуровки ще нараснат още повече. Задълженията на бизнеса към НОИ ще се увеличат.
- Кое тогава е правилното решение за запълване на дупката в бюджета за социални плащания?
- Единственото решение е реформа, която да стимулира хората да плащат. Трябва да се даде възможност на работещите да решават къде и как искат да спестяват за пенсия – дали чрез държавата дали индивидуално. Освен това трябва да се намерят пари, за да се изпълнят ангажиментите, към тези които в момента се пенсионират или скоро ще го направят. В държавния бюджет има много резерви. Визирам активи, които могат да бъдат приватизирани, както и разходи, които могат да бъдат спестени и да се пренасочат към пенсионерите.
Венцислав Савов, специално за „Мениджър Нюз”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.