Вивиан Рединг: Създайте избирателна система, която да чува гласа на народа

Вивиан Рединг: Създайте избирателна система, която да чува гласа на народа

Демокрацията и олигархията са смъртни врагове - двете заедно не могат да съществуват. Това заяви зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг на дискусията в рамките на инициативата за Граждански диалог за реформите в Европейския съюз и бъдещите законодателни инициативи във Военния клуб в столицата.

„Всяка държава има нужда от силни институции и демокрация. Силната демокрация има нужда от силно правосъдие. Ние ви наблюдаваме, но вие сте тези, които трябва да контролират работата на институциите”, коментира Рединг.

Младеж от залата заяви, че според него Европа е солидарност, но той желае по-различен тип помощ - да следят какво прави правителството и неговите грешки. "Ако държавата ни е независима, а нашите управници са зависими, тогава и държавата ни не е независима", заяви младежът.

„Кой отговаря за вашето правителство? Вие – българите. Вие гласувате. Говорила съм с младежи вчера. Попитах ги какво искат. Те ми казаха - искаме нашият глас да се чува. Призовавам политическите ви партии да създадат такава избирателна система, че гласът на народа да се чува, преди да се вземе едно решение”, отговори зам.-председателят на ЕК.

„Един от главните елементи на механизма за граждански надзор е да се каже на правителството, че е необходима ясна система за прозрачно назначаване на кадри”, посочи Вивиан Рединг, цитирана от „Фокус”. „Вие казвате, че гласът ви не се чува. Но вие много шумно протестирахте срещу едно назначение и гласът ви беше чут. За нас беше голямо облекчение да разберем, че вашият глас се чува”, заяви комисарят.

„Бюджетът, който е предоставен на вашата страна, се разпределя справедливо. Вие казвате, че процедурата не се спазва. Ако европейските фондове се инвестират там, където трябва, децата ще имат достатъчно доход, в различните региони ще бъдат създадени достатъчно работни места. Но това е в истинска демокрация”, посочи Рединг.

„Защо се намесих в Румъния и Унгария - в двете държави съществуваше пълна дестабилизация в съдебната система, върховният закон беше елиминиран. Европейският съд се намеси. Но това няма общо с корупцията. Когато погледнете различните държави членки с най-големи проблеми с корупцията, това са държавите, които имат най-големи икономически проблеми. Благодаря на Бога, че във вашата страна никой не е докоснал и няма да докосне, обещайте ми, Конституцията”, апелира Вивиан Рединг.

В дискусията участва и президентът Росен Плевнелиев, който откри събитието. „Гражданите на улицата задават посоката на политиците, а основното задължение на политиците е да чуват,” изтъкна държавният глава в речта си.

„2013 г. е годината на българското гражданско общество. Гражданите излязоха, за да зададат посоката на политиците, на гражданското общество. Днес основното задължение на политиците е да чуем, нищо повече, да чуем вас, вашия дневен ред, народът е този, който посочва посоката, този, който изисква и очаква,” каза Плевнелиев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ