Данък "лукс" - единствената ясна "антикризисна" мярка на правителството
Правителството, работодателските организации и синдикатите постигнаха съгласие за пакет от мерки, които трябва да гарантират събиране на приходи в държавния бюджет, за да няма дефицит, и едновременно с това да смекчат ефектите от кризата върху бизнеса, заетостта и доходите на българите. След дълго неделно съвещание изявления дадоха премиерът, финансовият министър, председателите на синдикати и работодателски организации, но така и не станаха ясни подробности за плана. От 47-48 мерки (по думите на Бойко Борисов) бяха анонсирани 4 - данък "лукс", таван за бюджетните заплати, емисия на държавни облигации, приватизация на държавни активи.
Една от мерките за увеличаване на приходите в държавния бюджет е данък "лукс". По думите на премиера Бойко Борисов данък "лукс" ще има върху автомобили над 150 хил. коня, върху жилищна площ над 250 квадратни метра, върху лихвата на депозити над 100 хил. лв., върху частни самолети и яхти.
Няма да има промяна в плоския данък, заяви днес вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, след като вчера социалният министър Тотю Младенов каза, че е разумно за високите доходи да се въведе отново прогресивна скала на облагане до 22%.
Ще бъдат ограничени високите заплати на държавните служители. Таван става заплатата на премиера, която е 5 пъти средната за публичния сектор и се замразява на нивото от декември 2009-а. Възнаграждения от десетки хиляди левове в болници и "Ръководство въздушно движение" Борисов нарече недопустими. Има държавни болници, където средните заплати са 32 хил. лв. на месец, а някои вземат даже по 72 хил. лева на месец, посочи премиерът.
"Пипаме големите заплати, големите имоти, за да може по време на криза солидарно да понесем тежестта. Пенсиите, социално слабите и майките с деца - не пипаме", отсече Борисов.
За да увеличи приходите, правителството ще емитира държавни облигации и ще приватизира държавни активи. Продажбите ще станат на търг, за да се постигне максимална цена.
Обсъжда се и възможността правителството да вземе заем по линия на инфраструктурата, който да започнем да връщаме след 2012 г. Ясно и точно съм обещал - метрото, завода за боклук, магистралите, Дунав мост 2, обясни премиерът.
Продължаваме работата над 47–48 мерки, за по-голямата част от тях имаме съгласие и в момента правим разчетите. Това са мерки, които касаят срока до 2011 година, каза Борисов.
Очаква се мерките да бъдат обявени във вторник или сряда.
"Всички тези мерки ще дадат възможност да не пипаме осигуровките до края на 2011 г., когато очакваме държавата да е излязла от кризата и тогава, когато имаме възможност да вдигаме заплатите на военните и полицаите, ще отидем и дотам всеки да си плаща осигуровките", изтъкна премиерът.
Правителството
Премиерът отново се оплака от лошото наследство, оставено от предишното правителство на тройната коалиция. По обясненията му на това наследство се дължат проблемите на бюджета днес.
Бизнесът е бил подведен да сключи договори, за които няма пари. И сега чака да му дадем. Тези пари ги няма в нашия бюджет. Това е абсолютно скрит дефицит. Изведнъж ми цъфват никъде неописани в бюджетите на предишното правителство 2 милиарда и 150 милиона лева. Ако някой може - да ми даде съвет, каза премиерът.
Много съм удовлетворен от днешната среща, по 80% от мерките намерихме консенсус, коментира Симеон Дянков след втората среща с работодатели и синдикати, която продължи 3 часа. Според него има някои много иновативни и интересни мерки, които за пръв път са предложени днес. „Има мерки, с които искаме да се направи така, че да има по-малка безработица или да се създадат нови работни места. Там ще харчим повече, за да помогнем на бизнеса”, каза финансовият министър.
Работодателите
Основният смисъл на антикризисните мерки е да се върне идеята, че икономическата система е в състояние на управляемост, коментира Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България. Големите проблеми са свързани с дефицита заради спадналите бюджетни приходи. Мерките са в две групи – увеличаване на приходите и осигуряване на ликвидността в икономиката. За да има приходи, трябва да се подкрепят структурните реформи. Тези радикални идеи, които изцяло сменят данъчната философия, оставят впечатление, че няма посока, в която страната да върви, заяви Прокопиев, коментирайки предложението на социалния министър временно да се премахне плоският данък и настояванията на синдикатите да се въведе отново необлагаем минимум.
Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев е лансирал идея за данъчна амнистия, но по нея няма съгласие. През последните 20 години много хора са получили нерегламентирани доходи от сивия сектор, като не са плащали данъци и осигуровки. Обсъжда се правителството да обяви амнистия – всички, които са придобили имоти, а не могат да докажат произхода на доходите си, да платят 10% данък върху собствеността. Всеки, който плати този данък, ще легализира доходите си, а който не плати - ще му се вземе собствеността, каза Данев. Според него не по-малко от 1 млн. души ще бъдат засегнати от тази мярка.
Синдикатите
Правителството е насадено на пачи яйца от предишните управляващи, картинно обясни лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Постигнато е съгласие с правителството да не се пипат осигурителните вноски. Синдикатите ще търсят форма да не се удрят професионалните съсловия във връзка със здравноосигурителните вноски, каза Тренчев.
Една от основните цели на антикризисните мерки е бизнесът да бъде осигурен с финансови средства и да се запази заетостта на всяка цена, заяви Пламен Димитров, зам.-председател на КНСБ. Според него няма никакви сигнали, че бизнесът започва да излиза от кризата. Пазарът на труда ще бъде подкрепен чрез въвеждане на непълен работен ден и на гъвкава работна седмица – например от 3-4 дни.
Очаквайте още новини и коментари по темата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.