Десетки картини на Майстора са в неизвестност

Десетки картини на Майстора са в неизвестност

Творбите на Владимир Димитров-Майстора (1882-1960 г.) и до днес са едни от най-търсените и най-скъпо продаваните български картини у нас и в чужбина, но често стават обект на кражби и фалшифициране. Експертите смятат, че в периоди на икономическа криза е по-сигурно да си купим картина на Майстора, отколкото да вложим пари в банка или да инвестираме на борсата.

Въпреки това и до ден днешен десетки шедьоври на "най-българския художник", както го определят изкуствоведите, са в неизвестност някъде по света, без дори да знаем точните сюжети на много от тях. Една от причините за това вероятно са недостатъчните усилия на българската държава и институции през годините, коментират пред БТА познавачи и изследователи на живота и творчеството на Майстора. А това безспорно е безвъзвратна загуба за българската култура и нация, единодушни са специалистите.

Преди 90 години, през 1924 г., Владимир Димитров сключва договор с тогавашния пълномощен министър на САЩ в Чехословакия Джон Крейн. Срещу 40 000 италиански лири - солидна сума за онова време - видният американски меценат предварително откупува всичко, което Майстора щял да нарисува през следващите четири години (над 200 картини), разказват от Кюстендилската художествена галерия.

Съдбата на повечето от тези картини се губи във времето и между границите на различни държави, но поне някаква част от тях са върнати на България от фамилията Крейн и към момента се намират в НХГ в София и в Кюстендилската галерия, коментират експертите.

"Вероятно има картини на Майстора, които все още са собственост на наследниците на Джон Крейн, но няма кой да каже. Може и вече да са продадени", разказва Анелия Николаева от Националната художествена галерия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ