До 20 април работим за данъците

До 20 април работим за данъците

До 20 април включително ще работят българите, за да си платят данъците през 2012 г. Образно казано, това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за държавната хазна и ще започнат да печелят себе си. Това показват изчисления на Института за пазарна икономика (ИПИ). Датата е символична и показва кога всички са се издължили към бюджета, ако всичко изработено моментално постъпва в хазната. У нас тази дата е известна като Ден на свобода от правителството, а по-света - като Tax Freedom Day. 

В България този ден традицонно се пада някъде през месец май, като по-ранното му настъпване през последните 3 години се дължи до голяма степен на по-ниските приходи и образуването на бюджетен дефицит. Казано по друг начин, държавата уж изземва по-малко, но всъщност пак харчи както преди – за сметка на натрупани резерви и нови дългове, посочва Петър Ганев от ИПИ.

 Ако продължим със символичната сметка, то от 20 до 25 април са дните, когато данъкоплатците трябваше допълнително да работят за държавата, за да покрият и дефицита през 2012 г. Тези 5 дена рано или късно ще бъдат отработени в полза на държавата.

Методологията за пресмятането на тази символична дата е сравнително проста - сравняват се консолидираните приходи (без помощите) в държавния бюджет с БВП на страната, отбелязва Ганев. За целта се използват само официални данни или прогнози на правителството. Взимат се приходите, а не разходите, тъй като именно те показват какво се изземва от гражданите и бизнеса през текущата годината. Помощите не се включват, тъй като те не идват директно от джобовете на българските данъкоплатци – основно това са европейски средства.

През 2012 г. българите ще изработят средно по 223 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП (заложен в Бюджет 2012). Следователно през 2012 г. са необходими 111 дни, за да се изработят предвидените 24,8 млрд. лв. приходи в бюджета. Взет е под внимание и фактът, че 2012 е високосна година, което означава един допълнителен ден за работа и попълване на хазната.

Използването на официалните прогнози на правителството е най-коректния начин да се направи тази сметка, но това не означава, че реалността ще бъде точно такава. Например, при пресмятането на датата за 2010 г. също бяха използвани официалните прогнози, но те се разминаха сериозно с реалностите – сривът на приходите и появата на дефицит премести деня доста по-рано от първоначално очакваното, изчисляват от ИПИ.

Повече подробности можете да прочетете тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ