Дянков отговори на ЕЦБ за Сребърния фонд

Дянков отговори на ЕЦБ за Сребърния фонд

Дянков отговори на ЕЦБ за Сребърния фонд

Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков реагира светкавично на оповестеното днес предупреждение на Европейската централна банка относно намеренията на правителството да бъдат използвани средства от Сребърния фонд за емитиране на ценни книжа. (ЕЦБ) излезе със становище, че подобен ход може да доведе до изкривяване на на пазара на български държавни ценни книжа, защото той е ограничен по размер и ликвидност и никой друг подобен голям български публичен фонд или орган не участва на този пазар. БНБ също напомни, че с единодушни решение на Управителния съвет се противопоставя на идеята и предлага законопроектът, разрешаващ използването на средства от Сребърния фонд да бъде оттеглен от правителството.

Във връзка със становището на ЕЦБ финансовият министър Симеон Дянков изпрати писмо до председателя на банката Марио Драги , което гласи следното:

Уважаеми г-н Председател,

Бихме искали да Ви благодарим за становището и да отбележим следното:

1. По отношение на препоръките от ЕЦБ във връзка с възможността за инвестиране на средства на Фонда в български държавни ценни книжа (ДЦК), Ви информирам, че вследствие на широки публични дискусии, бе извършено изменение в законопроекта преди неговото внасяне за одобрение от Министерския съвет. В случай, че възможността за инвестиции в български ДЦК бъде използвана, тези инвестиции ще бъдат извършени поетапно. През 2012 г. фондът не може да инвестира повече от 30% от активите си в български ДЦК, като инвестиционното ограничение се увеличава стъпаловидно за всяка следваща година с 10% до 2017 г.

2. Съгласно съществуващата практика в някои държави-членки, като напр. Белгия, за фонда се предвижда да бъдат емитирани специални емисии ДЦК, които ще бъдат нетъргуеми. За нетъргуемите специални емисии ДЦК е възприет подход, при който не се въвежда изискване за присъден инвестиционен клас кредитен рейтинг.

3. По повод отбелязаните от ЕЦБ съображения във връзка с опасността от изкривяване на местния първичен и вторичен пазар на ДЦК при инвестиране на част от средствата на фонда в ДЦК, посочвам, че доходността на емисиите, които ще бъдат издадени специално за фонда, ще бъде определена на пазарна основа, като се следват основните бенчмаркови ориентири. Тези емисии, издадени за целите на фонда ще бъдат с матуритети, съобразени с прогнозите за необходимостта от трансфери от фонда към държавното обществено осигуряване. Условията на конкретните емисии не са предмет на уредба на законово ниво, а ще бъдат заложени в инвестиционната стратегия на фонда.

4. Инвестирането на средства на фонда в специални емисии ДЦК ще бъде неутрално по отношение на обема и доходността на стандартизираните емисии ДЦК. Така възможността за инвестиране на средства на фонда в български ДЦК няма да доведе до непазарно формиране на доходността по дългосрочните емисии, които са референтни по отношение на постигането на конвергентните критерии от Маастрихт, тъй като специалните емисии няма да попаднат в обхвата на изискванията на хармонизираната статистическа методика, дефинирана от ЕЦБ и имплементирана в Указания за определяне на дългосрочен лихвен процент за целите на конвергенцията на Българската народна банка (БНБ) и Министерството на финансите (МФ).

Използвам случая да отбележа, че на проведения през месец март 2012 г. аукцион за продажба на десетгодишна емисия, МФ пласира емисия ДЦК с оригинален матуритет 10,5 години, която през 2012 г. се използва като база за изчисляване на дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване, като един от Маастрихтските критерии. На този аукцион беше отчетено чувствително понижение на доходността. Среднопретеглената годишна доходност е 4,95 %, като това е най-ниската отбелязана доходност от м. март 2008 г. насам в този матуритетен сегмент. Резултатите от аукциона кореспондират и на публикуваните от ЕЦБ на 13 април 2012 г. данни за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на сближаване на всички държави-членки на ЕС, от които е видно, че показателят на България за м. март е 5.07 %.

По повод изложената от ЕЦБ специфична забележка във връзка с член 5, точка 9 от проекта на закон отбелязваме, че от наша страна ще бъде предложена правно-техническа редакция на посочената разпоредба, с оглед избягване на неясноти при вземането на решения от Управителния съвет на Фонда относно инвестирането на средства на Фонда в депозити в БНБ.

В заключение, бих искал да Ви информирам, че законопроектът с направените в него изменения в хода на неговото публично обсъждане, беше одобрен от Министерски съвет на 11 април 2012 г. и беше внесен в Народното събрание за обсъждане.

Като използвам възможността още един път да Ви благодаря за ползотворното ни сътрудничество.

С уважение,

Симеон Дянков

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР -ПРЕДСЕДАТЕЛ И

МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ”

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ