Експерти: Ваучерите за храна вдигат потреблението, квотата трябва да се увеличи

Експерти: Ваучерите за храна вдигат потреблението, квотата трябва да се увеличи

Годишната квота за ваучери на храна в размер на 180 млн. лв. е изчерпана. Това означава, че 345 хиляди работници са изправени пред реалния риск да не получават своите ваучери в следващите 3 месеца до края на годината. Размерът на средствата, които фирмите трябва да извадят, за да поемат тази тежест, възлиза на 19,5 млн. лв.

Това обявиха от Асоциация на операторите за ваучери за храна на пресконференция пред журналисти днес. Според тях този недостиг следващата година ще се появи още юни или юли месец, заради увеличеното търсене от страна на работодателите. „Системата за ваучери за храна е призната в световен мащаб като средство за изсветляване на сивата икономика. Според извършено проучване от КС2 „избелващият ефект в България ще бъде в размер между 15 и 25% от квотата за 2012 г. или 27-45 млн. лв.“, каза Арно Мартена, председател на асоциацията. „Също така ваучерите за храна увеличават покупателната способност на домакинствата с 180 млн. лв.“, допълни още той.

Първият вариант за решение на кризисната ситуация е увеличаване на квотата с 68 млн. лв. до края на годината, което от своя страна ще доведе до положителен ефект за държавния бюджет в размер на 724 хил. лв. Втората алтернатива, предложена от експертите, е компаниите сами да изготвят краткосрочна политика за компенсиране на намаления доход на служителите си. Рискът обаче е това да не стане по прозрачен и предвидим начин.

„Използването на ваучери за храна създава със 7% по-високо потребление на храна. При други равни условия за 2012 г. това означава около 12,6 млн. лв. по-високо потребление и 2,1 млн. лв. приход от ДДС за бюджета“, това подчерта Красен Станчев, който представи изследването „Ваучерите за храна през 2012 г.: Изчерпване нато на квотите – въздействия и алтернативи.

„При 85% от работодателите използват ваучерите като социална придобивка и допълнителен доход. По този начин те стават по-конкурентноспособни и привличат служители. Едва при 15% ваучерите се взимат от заплатата, което означава, че работниците ще са основните губещи от изчерпването на ваучерите. Това обяснява защо работодатели или профсъюзи поддържат системата, но не обяснява защо те не предприемат нищо за нейното усъвършенстване“, заяви Станчев. Той подчерта още, че спирането на системата ще увеличи разходите за предоговаряне на заплатите.

Според него всички сценарии носят загуби за работника, с изключение на пълното компенсиране на загубите от изчерпване на общата квота. Най-отрицателни ще са последиците за онези, които получават ниски заплати: загубата им ще бъде около 20% при тези, които взимат минималната заплата и 8% при тези, които получават средна заплата. „ Тази система е дискриминационна и изключва участници на пазара на труда, които искат да се включат към системата, но не могат. България е единствената страна, която има квота за ваучерите“, заявиха още от асоциацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ