Експерти: Системен хаос цари в здравната система!

Експерти: Системен хаос цари в здравната система!

Все по-малко държавни пари за здравеопазване, увеличаваща се смъртност и заболеваемост и главоломно растящ дял на средствата, които българите са принудени да плащат от джоба си за лечение – това са неблагоприятните и за съжаление трайни тенденции в системата на родното здравеопазване.

Те са част от изводите в годишния доклад на Института за икономически изследвания към БАН, представен днес от директора на института проф. д-р Митко Димитров и от основния анализатор на данните в проучването проф. д-р Петко Салчев.

 А данните са повече от тревожни: през 2011 г. разходите за здраве на всеки човек са били 196 лв., а на едно домакинство - близо 500 лв. Средното за ЕС доплащането за прегледи и лечения през годините от началото на века досега се движи в стабилни граници - между 16 и 17%, докато у нас хората са принудени да доплащат все повече и повече като процентът нараства с всяка година. През 2002 г. с лични средства са се покривали 38% от медицинските разходи през годината. Десет години по-късно българите плащат сами 45% от лечението си. Прогнозата на института е през 2014 г. този процент да достигне близо 48%.

В същото време, на фона на растящата смъртност и заболеваемост институциите си прехвърлят отговорността за създаването и прилагането на програми за превенция и профилактика, които биха могли значително да намалят тези показатели, отчитат експертите от БАН.

Сериозен дисбаланс се наблюдава и по отношение на болничното лечение, добавят те. Въпреки опитите за реформи в болничната помощ от последните години, България си остава една от страните в ЕС с най-много болници, които обаче са неравномерно разпределени и са концентрирани предимно в столицата и големите градове. Увеличават се частните болници и броят на леглата в тях, но едновременно с това намалят средствата за хоспитализиране, както и леглата за дългосрочно лечение на хора със специфични нужди, отчитат още анализаторите.

 Доболничната помощ също не осигурява нужните по количество и качество услуги и една от сериозните причини за това е растящият дефицит на квалифицирани кадри. В този сектор също е налице регионална диспропорция, която ощетява населението, коментират авторите на изследването.

 Най-тежката им констатация: на този етап здравната ни система е в системен хаос! И тази ситуация ще продължава да се влошава, докато липсват реални проучвания както на състоянието й, така и на нуждите на населението в тази област, докато доболничната помощ не стане по-ефективна, докато не се изясни моделът на здравеопазване, който продължава да е под въпрос, докато публично-частното партньорство не се възприеме като възможно решение на част от проблемите и докато продължават да се обслужват лобистките интереси на фармацевти, съсловни и пациентски организации, обобщиха анализаторите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ