ЕС може да ни съди заради бавенето на правилата за телекомуникациите
България, заедно с още 20 държави-членки на Европейския съюз може да отговаря пред Съда на Европейския съюз заради неспазване на изтеклия срок за въвеждане на новите правила за телекомуникациите.
Днес Европейската комисия поиска информация от двадесетте държави-членки, които все още не са я уведомили за мерки с оглед пълното инкорпориране в националното право на новите правила на ЕС в областта на телекомуникациите, предадоха от пресслужбата на ЕК.
Според новите разпоредби, които трябваше да влязат в сила най-късно до 25 май, на потребителите и бизнеса се предоставят допълнителни права във връзка с телефоните, мобилните услуги и достъпа до интернет. Сред тях са правото на клиентите да извършват смяна на далекосъобщителния оператор в рамките само на един ден, без да сменят телефонния си номер, правото на повече яснота по отношение на услугите, които се предлагат на клиентите, както и по-добра защита на личните данни онлайн. Новите надзорни правомощия, предоставени на Европейската комисия, и новите регулаторни правомощия, предоставени на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения, ще създадат по-голяма регулаторна сигурност и ще помогнат на далекосъобщителните оператори да се разраснат в рамките на единен общоевропейски пазар на далекосъобщенията.
Едва осем са обаче страните успели да изпълнят критериите и това са: Дания, Естония, Финландия, Ирландия, Малта, Швеция и Великобритания.
ЕК предупреди, че останалите страни-членки трябва да отговорят на „официалните уведомителни писма“ в срок от два месеца. Ако не сторят това или ако Комисията не бъде удовлетворена от отговора, тя може да им изпрати официално искане за прилагане на законодателството (под формата на „мотивирано становище“ в рамките на процедурите на ЕС при нарушение) и в краен случай да заведе иск пред Съда на европейския съюз.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.