Значителен спад на пътуванията на българите с лична цел през третото тримесечие

Общество

Несигурната икономическа обстановка в Европа дава отражение и у нас. Това се вижда и от пътуванията с лична цел на български граждани, които намаляват през третото тримесечие с 9,7%. През трите месеца до края на септември в страната и чужбина са пътували общо 1,523 млн. души. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).

Броят на пътувалите лица на 15 и повече години с лична цел в страната намалява с 12,5%, докато броят на пътувалите в чужбина се увеличава с 20,9%.

Лицата на 15 и повече години, пътували в страната или в чужбина, са посочили като основна причина за своето пътуване „почивка и екскурзия”. Относителният дял на пътувалите в чужбина на почивка и екскурзия е 70,2%, а на пътувалите в страната със същата цел – 64,6%

През третото тримесечие на 2011 г. с лична цел са пътували най-много българи на възраст 25 - 44 години – 45,8% от всички пътували.

При професионалните пътувания лицата на възраст 35 - 44 години представляват 42,3% от всички пътували.

Структурата на разходите за туристически пътувания по видове през третото тримесечие на 2011 г. показва, че при туристическите пътувания в страната най-голям е относителният дял на разходите за храна – 35,4% от всички разходи, докато при пътуванията в чужбина преобладават другите разходи – 30,1% от всички разходи.

През третото тримесечие на 2011 г. едно лице на 15 и повече навършени години е похарчило средно 455 лв. по време на своето лично пътуване в страната и 844,3 лева за пътуване в чужбина.

Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 178 лв. в страната и 932,9 лв. в чужбина.

За сравнение през същото тримесечие на 2010 г. разходите на едно лице на 15 и повече години за лично пътуване са средно 390,4 лв. в страната и 660,9 лв. в чужбина, а за професионално пътуване – 188,4 лв. в страната и 649,8 лв. в чужбина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
Тръмп: Обмисляме постепенно ограничаване на военните операции срещу Иран
Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
5-минутно правило срещу отлагане
САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Неизвестно за известните: Третият президент на САЩ открива винените турове във Франция и вкарва напитката в Белия дом