Идат нови правила в правописа
От септември влизат в сила нови правила за правописа в българския език, съобщи в. „Труд”. Тогава ще бъде публикуван увода на поредната, редактирана и допълнена версия на правописния речник, който ще излезе догодина. В увода са описани езиковите промени, дело на специалистите от Института по български език на БАН, които следят развитието на родната реч, уточнява изданието.
Ето някои от тях:
- Учтивото обръщение “вие” в официална кореспонденция вече трябва да се изписва само с главно “В” - и когато се отнася до едно лице, и когато е за група хора. Досега правилото гласеше обръщението “вие” към много лица да е с малка буква.
- Въвежда се промяна при изписването на институциите в различни видове изречения. Например "Съюзът на филмовите дейци" ще се пише, както и досега с главно “С” и останалите думи с малки букви. Във всяко следващо изречение “Съюз” обаче също трябва да е с главно “С”. Аналогичен пример езиковедите дават и с Българска академия на науките – след първото упоменаване в текста с цялостно изписване, в следващите изречения тя става Академията.
По същия начин ще се изписват и имената на министерства например, когато не са съществителни нарицателни. Например, „Министерството на вътрешните работи съобщава...” В следващото изречение трябва да се пише Министерство. Ако обаче изречението е “Отидох до министерството”, институцията е с малко “м”, защото обозначава място, сграда.
- Изрично се уточнява писането на големи и малки букви в абревиатури, които са имена на институции като БНБ, БНТ и т. н. При пълното им изписване само първата дума в тях ще е с главна буква, а всички останали - с малки.
- Текстовете на снимки, таблици, графики и диаграми могат да се разполагат горе, долу, в центъра и вляво, но не и вдясно. Трябва да се изписват като заглавията, т.е. да започват с голяма буква, но без точка в края, гласи друго, ново правило.
- Въвежда се нова норма за писането на думи като е-правителство, е-търговия, м-пазар (мобилен пазар) и т.н.
- Само с малки букви ще се изписват наложени вече съчетания като питагорова теорема, рентгенов апарат, брайлова азбука и т. н.
Специално внимание е отделено на изписването на запетайките, където правилата са максимално опростени. Няма съществени промени за местата, на които се поставят, но са изчистени обяснителните текстове, разбираеми само за специалисти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.