Избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС

Избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС

Парламентът гласува в полза на кандидатурата на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Предложението беше направено в пленарна зала от премиера Пламен Орешарски. 

Гласуваха общо 125 народни представители, от които 114 – „за”, 10 – „против”, 1 се въздържа. Един от Коалиция за България беше против. Изборът му беше посрещнат с ръкопляскания, писа "Фокус".

Димитър Главчев от ГЕРБ поиска прегласуване. При повторния вот гласуваха 204 депутати, от които 116 бяха „за”, 87 – „против”, 1 се въздържа. „Атака” не участваха в гласуването.

Пеевски е юрист, предприемач, медиен магнат и политик. Най-известен е с това, че заедно с майка си Ирена Кръстева ръководи редица печатни издания и телевизии. Официално собственик на такива е само Кръстева, която е и съсобственик в най-голямата печатница в България — ИПК „Родина“. Пеевски е сочен от конкурентните издания и като собственик на редица разпространителски вестникарски дружества. 

Сергей Станишеев заяви от парламентарната трибуна, че Пеевски ще поеме своята отговорност, защото България в момента се нуждае от стабилност. "Трудните ситуации изискват нестандартни решения. Предложението на министър-председателя не е стандартно", каза Станишев и припомни, че самият той бе уволнил депутата от ДПС Пеевски като заместник-министър по времето на Тройната коалиция. Съдът обаче го оправда по всички обвинения, заяви левият лидер.

Според гласуваните в сряда промени в закона за Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), председателят на институцията се избира от парламента по предложение на министър-председателя за срок от пет години.

Между първото и второто четене на промените в Закона за ДАНС се оказа, че депутатите са увеличили с една година мандата на шефа на ДАНС. Според промяна в Закона за съдебната власт пък, ако съдия, прокурор или следовател бъде избран за председател и зам.-председател на ДАНС, мястото му в съдебната система се пази, а стажът който прекара в ДАНС, се брои и за стаж в съдебната система.

Досега това правило беше валидно за магистрати, които са избрани за министри, заместник-министри или депутати. Пеевски е магистрат от 2005 г., но реално е изпълнявал тези си функции около осем месеца. През останалото време е действал като министър, зам.-министър и депутат. Осемте години специализиран юридически стаж обаче, заедно с промените в закона, направиха възможно поставянето му начело на агенцията.

"Със сигурност, няма да има разчистване на сметки. Ще работя само за държавата и за нейните граждани. Ще съдите по действията ми", бяха първите думи на Пеевски пред журналистите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"