Има отлив от професията "журналист", твърдят специалисти

Има отлив от професията журналист, твърдят специалисти

Има отлив от професията "журналист", твърдят специалисти

„Журналистиката губи своята романтика. Мнозина споделят тезата, че репортерите масово се превръщат в корпоративни чиновници, защото прекарват по-голямата част от времето си в офисите, откъдето правят интервюта по интернет или телефони и търсят линкове, които ще им помогнат да попълнят историите си.“

Това заяви на официална конференция днес в София проф. Миролюб Радойкович от Белградския университет в Сърбия. Той беше един от участниците в дискусия на тема „Образованието по журналистика в Югоизточна Европа“, организирана от фондациите „Конрад Аденауер“ и „Медийна демокрация“.

Проф. Радойкович обясни, че образът на журналиста специално в Сърбия се е променил по следния начин: той вече не е младо момче, което прекарва часовете си, пиейки кафе в заведения, пътува много "и е малко безотговорен". Сега по-скоро е образован млад човек, с диплома по специалност, която може да е различна от журналистиката (философия, технологии). Той е корпоративен чиновник, който постоянно няма време, работи извънредно и се ангажира на 2-3 работни места, за да оцелее сред малкото възможности за работа в медиите.

„Журналистиката от моето време вече е архаична. Колегите работят с изцяло нова материална база. Информацията не се проверява. Интервютата масово се правят по телефона или с e-mail-и. Учим студентите да излизат и да се срещат с хора, те ни казват „Защо? Вече имаме всичко в интернет“, коментира още проф. Стйепан Малович от Задарския университет в Хърватска. Той подчерта, че образованието по журналистика става все по-непопулярно. Студентите бягат от него и деканите опитват да ги привличат с други, модерни специалности като Връзки с обществеността например.

„Огромен проблем е сблъсъкът между образованието по журналистика и практиката“, отбеляза по време на събитието и проф. Георги Лозанов – председател на Съвета за електронни медии в България. Той подчерта, че образованието по тази специалност е масово приемано за излишно, неприемливо, „книжно и кабинетно“. Но все пак има едно предимство – то дава шанс на бъдещия журналист да създаде своята "ценностна идентичност".

„Качественото образование в нашия факултет не може да се случи“, призна доц. Тотка Монова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) в СУ. „Нашите студенти не са доволни от образованието. Знаем това. Нашият факултет е непрекъснато критикуван от медиите, които казват, че не им изпращаме добре подготвени студенти след дипломиране“, каза още тя.

Тотка Монова заяви, че тя и колегите й непрекъснато благодарят на редакциите в медиите, че приемат студентите от ФЖМК. Защото, ако задължителната им лятна практика трябваше да се заплаща от факултета, както се случва в редица европейски страни, тя веднага щеше да бъде премахната от учебния план поради липса на средства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Цитат на деня
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша