Какво ново от 1 януари 2013 г.
Всяка година идва освен с надеждата за добър и щастлив живот и с редица промени в закони, наредби и правила в социалната и икономическа система. И новата 2013 г. не прави изключение. Днес накратко ще ви представим основните промени, някои от които стартират още от януари.
Заплати и пенсии
Минималната заплата ще бъде увеличена с 20 лв., до 310 лв.;
Максималният осигурителен праг скача с 200 лв. и става 2200 лв.;
Таванът на пенсиите се повишава от 700 на 770 лв. Правителството прие пенсиите да се увеличат от 1 април 2013 г. между 5,7 и 9,8% в зависимост от годината на пенсиониране, като минималната пенсия ще стане 150 лв., или с 5 лв. повече отколкото в момента. От същата дата социалната пенсия за старост ще скочи от 100,86 лв. на 110 лв.;
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240 лв.;
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2011 г., както и започналите дейност през 2012 г. и 2013 г. е 420 лв.
Данъчни промени
Една от съществените промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) е промяната във връзка с определяне на авансовите вноски:
- Не правят авансови вноски данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби не превишават 300 хил. лева за предходната година и от новоучредени лица, с изключение на новоучредени при преобразуване по трудовия закон.
- Тримесечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби от над 300 хил. лева до 3 млн. лева за предходната година.
- Месечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби над 3 млн. лева за предходната година.
- Лицата , задължени да удържат и внасят данък от ЗКПО декларират дължимия данък за тримесечието с декларация по образец в срок до края на месеца, следващ тримесечието.
Друго много важно изменение е промяната на срока за внасянето на данъка върху разходите (представителните разходи, социалните разходи, разходите за ваучери за храна, разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, разходите за вноски за допълнитено доброволно осигуряване и застраховане). От 01 януари 2013 г. данъкът върху разходите в размер на 10% ще се определя на база на годишна данъчна основа и ще се заплащат еднократно в срок до 31 март на следващата календарна година. С новите постановки на ЗКПО не настъпва промяна в начина и срока за деклариране наданъка върху разходите. Той ще се декларира с годишната данъчна декларация на данъчно задълженото лице до 31 март на следващата календарна година.
Данъкът върху приходите на бюджетните предприятия става годишен данък и ще се внася еднократно в срок до 31 март на следващата година, а не ежемесечно, какъвто е досегашният ред;
Данъкът върху дейността от опериране на кораби става годишен данък и ще се внася еднократно в срок до 31 март на следващата година. Данъкът върху дейността от опериране на кораби съгласно сега действащия ред се внася ежемесечно в срок до края на следващия месец.
Промени в Закона за ДДС
От 1 януари 2013 г. се въвежда 10% данък върху доходите от лихвите по депозитите. Налогът няма да важи за детските, безсрочните влогове и разплащателните сметки. Банките ще имат ангажимент всеки месец да декларират изплатените лихви по срочните депозити. Те ще подават към данъчните данните за размера на платената лихва, както и на удържания данък.
Въвежда се 15% данък върху хазарта. С него ще се облагат игри и залагания, включително тото лотариите, резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета.
От 1 януари 2013 г. възниква право на данъчен кредит за разходите за ремонт на нает актив, независимо от срока на ползването.
Съгласно новите промени в ЗДДС, създаването на нов актив от държател/ползвател на наетия или предоставен за ползване актив се приравнява на подобрение. Както и досега възниква право на данъчен кредит за разходите за подобрение на нает актив. Когато регистрирано лице извърши подобрение на нает актив на датата на фактическото връщане на актива с подобрението при прекратяване на договора за наем или преустановяване ползването на актива, възниква задължение за начисляване на ДДС. Ако това подобрение е предвидено, като условие и/или задължение по договора, то датата на данъчното събитие се определякато при бартер. Съгласно закона, при извършване на безвъзмездна облагаема доставка на услуга по чл. 9, ал. 2, т. 4 от закона начисленият данък е за сметка на доставчика (наемателя), а не на наемодателя, явяващ се получател на въпросната доставка;
Важно изменение в ЗДДС, влизащо в сила от 1 януари 2013 г. е отпадането на изискването седалките да са монтирани от производителя при определяне на броя на местата в лекия автомобил;
От 1 януари 2013 г., съгласно промените в чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС, за лицата, ще e налице право на данъчен кредит за наем на леки автомобили и мотоциклети, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на наетите мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали;
От 1 януари 2013 г. срокът за подаване на опис за наличните активи, придобити преди датата на регистрация по ЗДДС, за които може да се ползва данъчен кредит ще бъде 45-дневен. В момента срокът е седем дена.
Променени са условията и правилата за фактуриране на данъка върху добавената стойност с цел ясно да се посочи държавата-членка, чиито правила за фактуриране се прилагат. Направени са изменения по отношение третиране на трансграничните и националните доставки, както и електронно фактуриране. Фактурите на хартиен носител и електронните фактури следва да се третират равнопоставено, независимо от избора на данъчно задълженото лице. В тази връзка е създаден е нов чл. 111а, според който документирането на доставки с място на изпълнение на територията на друга държава членка се извършва по реда на глава единадесета от ЗДДС, когато данъкът за доставката е изискуем от получателя и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
- лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на предходните две условия, когато лицето има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
- лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.
В чл. 113, са създадени две нови алинеи, които влизат в сила от 0 1януари 2013 г. Според чл. 113, ал. 12, електронни фактури и електронни известия към фактури се смятат за издадени на датата, на която доставчикът или друго лице, действащо от негово име, предостави фактурите и известията към фактурите, така че да могат да бъдат получени от клиента.
Според новата ал. 13 на чл. 113, за две или повече извършени доставки на стоки или услуги, данъкът за които става изискуем през един и същ данъчен период, може да се издаде сборна фактура. Сборната фактура задължително съдържа реквизитите за всяка отделна доставка, отразена в сборната фактура, и се издава не по-късно от последния ден на месеца, през който данъкът за доставките е станал изискуем, а при вътреобщностни доставки не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие.
Изключително важна промяна е въвеждането на единна данъчна сметка за фирмите и физическите лица. Всяка фирма или гражданин ще може по електронен път да провери дали има неуредени плащания към държавата за данък общ доход, корпоративен данък, ДДС, социални осигуровки. Тогава ще заработи нова електронна услуга на сайта на Националната агенция за приходите (НАП). Поводът за качването на тези данни в интернет е, че от 1 януари следващата година се въвежда единна данъчна сметка, а с нея и единно платежно нареждане, с което ще се плащат всички публични задължения. Данните за задълженията ще са достъпни за всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис.
Нови ДДС правила в ЕС. Промените предвиждат фактурите на хартиен носител и електронните фактури да се третират равнопоставено. Това ще позволи на компаниите да изберат най-доброто решение за фактуриране за тях. Новото правило може да спести на бизнеса в Европа до 18 милиарда евро годишно от намалени административни разходи. С промените страните-членки на ЕС ще могат да позволят на малките фирми с оборот до 2 милиона евро да декларират или изплатят дължимия от тях ДДС едва когато получат или направят плащанията си, а не както досега, когато издават фактурата.
От 1 януари 2013 г. влиза в сила Законът за публично-частното партньорство. Той дава възможност на държавата и общините по-ясни правила - чрез обществени поръчки да провеждат процедури в сферите на здравеопазването, социалния ресор, образованието, инфраструктурата.
От 1 януари 2013 година всички, без изключение, формуляри от бизнеса - за внос и износ, ще бъдат в електронно досие в Агенция "Митници"
Други
От 1400 до 4000 лева са предвидените глоби за тези юридически лица, които от началото на 2013 г. не са създали организация за разделно събиране на отпадъците. Съгласно чл.ЗЗ, ал.4 от Закона за управление на отпадъците, ползвателите на търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради са длъжни да събират разделно в съответни съдове генерираните от дейността им отпадъци от хартия и картон, стъкло, пластмаси и метал и да ги предават на лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ на организация по оползотворяване след сключен договор. Новата еко разпоредба важи за всички фирми и занаятчии, магазини, кафенета, ресторанти. Дори за онези, които управляват малък административен офис, въпреки че не произвеждат никакви стоки, чийто опаковки да замърсят природата. Изключение ще се прави единствено в общините, където няма изградена система за разделно събиране на отпадъците и в населените места с по-малко от 5000 жители.
От 1 януари влизат нови по-ниски цени на топлинната енергия, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). 83,31 лв. (без ДДС), или 99,97 лв. с ДДС ще струва 1 мегаватчас топлинна енергия в София от 1 януари 2013 г. Новата, по-ниска цена на топлинната енергия за клиентите на EVN България Топлофикация в Пловдив е 91,07 лв. с ДДС, което е 75,89 лв. без ДДС за 1 мегаватчас.
От 1 януари 2013 г. цените на влаковите билети скачат. Най-голямо поскъпване се очаква при пътническите влакове, където билетчето ще скочи с около 10%. Пътуването от столицата до морето ще се оскъпи с 2%.
От 1 януари българите ще могат да пребивават без виза в Пекин и Шанхай в продължение на 72 часа. Визовият режим за кратък престой в двата китайски мегаполиса ще бъде отменен от началото на следващата година за гражданите на общо 45 държави. Транзитно преминаващите пътници, които имат издадени визи от трети страни и самолетни билети ще могат да влизат в Шанхай през двете летища на града - "Хонцяо" и "Пудун".
От 1 януари 2013 г. крушки с нажежаема жичка влизат в историята. Причината е, че те са твърде енергоемки и от няколко години постепенно са измествани от флуокомпактни, халогенни или светодиодни LED крушки. През 2008 г. ЕС определи график за постепенната забрана на продажбата на подобни крушки. През 2009 г. бе спряна продажбата на крушките от 100 вата, през 2010 г. те бяха последвани от 60-ватовите крушки, а през 2011 г. – и от 40-ватовите. 25-ватовите крушки трябва да изчезнат от рафтовете на магазините в ЕС до 1 януари 2013 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.