Колко пари са необходими, за да преживяваме

Колко пари са необходими, за да преживяваме

564,95 лв. на човек или 2 260 лв. месечно за 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) са необходими, за да се храни и да поддържа разходите си за дома, да се облича, да ползва медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти. Това показват данни на КНСБ за издръжката на живот през четвъртото тримесечие на 2013 г. Темпът на нарастване на издръжката на живот е с 0,5% спрямо предходното тримесечие на 2013 г.

Основните индикации за задържането на ценовите нива бяха очертани още след второто тримесечие на 2013 г., когато се отчете реален спад, така че по-ниските темпове на нарастване на издръжката на живота бяха очаквани. За тази тенденция съществен принос имат поетапното намаление на цените от началото на годината на административно регулираните стоки като: електроенергия (с 11,1%); топлоенергия (с 10,5%); природен газ (с 5,3%), подчертават от КНСБ.

През четвъртото тримесечие на 2013 г. е регистрирано нарастване на цените на основни хранителни стоки, като:

  • сирена с +0,8%;
  • зеленчуци с +10,9%,;
  • яйца с + 2%.

Спад на цените се отчита при:

  • брашно с -4,8%;
  • захар с -3,8 %;
  • животински и растителни масла с -1,4%;
  • плодове с -8,8%.

При нехранителните стоки се наблюдава задържане на цените, като леки движения нагоре се очертават при групите:

  • Облекло и обувки с +2,6%;
  • Хотелиерски услуги и туристически услуги с +2,2%;
  • Образование и свободно време с +1,6%.

Границата на бедност през 2013 г., (базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване), е 214 лв. и отчита ръст спрямо предходната година с 1,9%. В сравнение с предкризисната 2008 г. се наблюдава темп на нарастване с 18,2%.

През четвъртото тримесечие на 2013 г. границата на бедност достигна 213,75 лв. на 1 лице, което показва ръст от 0,7% спрямо предходното тримесечие. Темпът на нарастване при хранителни стоки за издръжката на бедните е от 1,1%, а при нехранителните стоки – с 0,5%.

Структурният разрез показва, че поскъпването на живота на бедните домакинства през четвъртото тримесечие се дължи на нарастването на цените на някои основни хранителни стоки, характерни за домакинствата с ограничен потребителски модел, като: прясно мляко (2,2%); зрял фасул (6%); малотрайни салами (1,4%); картофи (2,9%).

За измерване на съотношението между необходимите средства за издръжката на живот и на общ доход на лице от домакинството (НСИ), използваме данните за разпределението на домакинствата по подоходни групи за третото тримесечие на 2013 г.

  • с общ доход на 1 лице от домакинството до 310 лв. са 41,5% от домакинствата в страната (около 2 млн. 994 хил.). Наблюдава се намаление с 8.8% или с около 288 000 лица спрямо същия период на 2012 г., което основно се дължи на увеличаване на МРЗ от началото на 2013 г.
  • под линията на бедност остават около 23% от домакинствата в страната (с общ доход на 1 лице до 214 лв.). В сравнение със същия период на м.г. броят на лицата под прага на бедност се запазват на същите нива, като в абсолютно изражение са около 1 млн. 659 хил. лица.
  • с общ доход на 1 лице от домакинството от 311 до 565 лв. са 38,5%, това представлява около 2 млн. 777 хил. лица. Техният дял нараства с 6.9% спрямо предходната година или с около 180 000 лица;
  • домакинствата с общ доход на 1 лице над издръжката на живот (565 лв.) са около 20%, това представлява около 1 млн. 422 хил. лица. При тази група се отчита нарастванес 8,1% или с около 108 000 лица за годишен период.

От изложените данни може да се обобщи, че близо 80% от домакинствата в страната живеят с общ доход на 1 лице под необходимите средства за издръжка на живота. Независимо от факта, че под влиянието на увеличението на МРЗ делът на нискодоходните групи отчита слабо намаление, все още броят на живеещите лица в крайна бедност и лишения се запазва на същите нива. В крайна сметка очерталата се през годината тенденция на трайно задържане и намаление на ценовите нива определено облагодетелства високодоходните групи. Това обаче не може да ни успокоява, защото нарастването на делът на домакинствата с общ доход на 1 лице над издръжката на живота все още е твърде малък, за да повлияе за повишаване на вътрешното потребление, което да издърпа икономиката от стагнация.

Работната заплата, като основен източник на доход през четвъртото тримесечие на 2013 г., в стойностно изражение е 792 лв. и отбелязва ръст от 3.7% за едногодишен период. Средносписъчният брой на наетите лица за същия период отчита намаление с 0,8% (или със 17 979 лица). Продължава тенденцията и през този период нарастването на средната заплата основно да се дължи на свиване на заетостта.

Зад увеличението на средната работна заплата за страната се крият разнопосочни тенденции по сектори и икономически дейности.

  • В обществения сектор се отчита увеличение на работната заплата с 5,1% за едногодишен период, като намалява броят на наетите лица с 0,7%.
  • В частния сектор, ръстът на работна заплата е с 3,3%, но намалението на наетите лица е с 0.2%.
  • Нарастване на броя на наетите лица се отчита в бюджетните организации. За наблюдавания период средносписъчният състав на персонала в бюджетните организации се увеличава с 1,9%, а работна заплата регистрира ръст от 5,6%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ