КФН отнема лиценза на „Глобал Маркетс”, сочен за организатор на банковата паника

КФН отнема лиценза на „Глобал Маркетс”, сочен за организатор на банковата паника

КФН отнема лиценза на „Глобал Маркетс”, сочен за организатор на банковата паника

Комисията за финансов надзор (КФН) откри спрямо ИП “Глобал Маркетс” ООД производство за отнемане на издадения на дружеството лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник (ИП). Основанията са констатираните системни нарушения на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ), според официалното съобщение на надзорния орган.

Фирмата „Глобал Маркетс” е сочена от редица медии като организатор на атаката с есемеси и имейли срещу банки от миналата седмица. Вчера прокуратурата образува досъдебно производство срещу двама души за подаване на невярната информация за банки – именно управителят на „Глобал маркетс” Роберт Димитров и негов служител - Кирил Джабаров. Те бяха пуснати на свобода срещу парична гаранция от 3000 лева.

Целта на КФН при процедурата е да осигури цялостна защита на интересите на клиентите на посредника при прекратяването на дейността му и надлежното уреждане на отношенията с всички клиенти на ИП, както и осигуряване на стабилност на финансовите пазари, се казва в съобщението на регулатора.

От 2010 г. досега Комисията за финансов надзор (КФН) е извършила различни проверки на дейността на ИП „Глобал Маркетс” ООД, вследствие на които са съставени близо 120 акта за установяване на административно нарушение (АУАН).

Констатираните нарушения са за извършване на неправомерни действия с активи на клиенти, включително използване на парични средства на клиенти при сключването на сделки за собствена сметка на ИП; неспазване на основополагащи принципи, регламентиращи дейността на инвестиционните посредници, заложени в ЗПФИ и актовете по прилагането му - да действа честно, справедливо и като професионалист в съответствие с най-добрите интереси на своите клиенти; неспазване на издадения от КФН лиценз, а именно ИП „Глобал Маркетс” ООД е сключвал сделки за собствена сметка, без да има право да извършва такава инвестиционна дейност. С цел съобразяване дейността на „Глобал Маркетс” ООД със законодателните изискванията (на ЗППЦК, ЗПФИ и нормативните актове по прилагането им) на инвестиционния посредник са отправени 42 препоръки.

По случая с “Глобал Маркетс” OOД Комисията за финансов надзор си сътрудничи с компетентните институции в България, вкл. прокуратурата, ДАНС, Национална агенция за приходите и др. През последната година и половина КФН активно обменя надзорна информация за инвестиционния посредник и с отговорните органи на страни от ЕС като Дания, Полша и Словакия.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ