Лъчезар Богданов: Изкривени стимули спъват жените на пазара на труда

Лъчезар Богданов: Изкривени стимули спъват жените на пазара на труда

Лъчезар Богданов: Изкривени стимули спъват жените на пазара на труда

"Има няколко примера за това как когато си мислим, че помагаме на жените на пазара на труда, всъщност ограничаваме шансовете им.

Единият е стимулирането на отсъствието им. Вторият - ранното пенсиониране. Синдикатите разглеждат по-дългото получаване на помощи, по-дългото майчинство, по-ранното пенсиониране и други "привилегии" като бонус за жените. Международни изследвания обаче показват, че тези "помощи" са едни от основните фактори да има по-малко жени на пазара на труда. Именно заради тези изкривени стимули дамите не могат да рагърнат напълно потенциала си."

Такава гледна точка очерта Лъчезар Богданов по време на организирания през миналата седмица от списание "Мениджър" и Общественият съвет на жените в бизнеса форум "Жените, нежната сила на бизнеса". Богданов, който е управляващ съдружник в Industry Watch бе сред основните участници в събитието. Ето какво още каза той:

"Няма как да станеш лидер в корпоративния сектор, ако не участваш в него. За мен основното нещо е входът на пазара на труда. Ние, икономическите анализатори, опитваме да разберем какво се случва на него.

Последната година и половина загубата на работни места в България изцяло засяга мъжете. Очевидно в тази криза женските професии са устойчиви.

За последните 10-12 години заетостта на жените в България изключително много се повиши. Коефициентът им на заетост нарасна с 10 пункта. В момента е около средния за Европейския съюз, беше и над него. Сега за България този показател е 56, което е относително добре. В Южна Италия например е 28. Тоест, там двойно по-малко работоспособни жени са заети.

Ако разделим Европа на страните в криза и тези които не са в криза, най-видимото разграничение между тях за последното десетилетие ще бъде женската заетост. В страните, където жените работят повече, няма криза! Или ако е имало, тези държави са излезли от нея.

Големият проблем е, че жените имат по-висока степен на образованост, но не се намират в правилните професии. Феминизирането на определени професии - ниско платените, без особена перспектива, е проблем и за България. Вместо да стават минни инженери, жените масово стават педагози. Няма защо да се учудваме тогава, че след това не са големи мениджъри."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ