Маша Илиева ще танцува в „Зорба Гъркът” на сцената на НДК


Хитът на българския балет "Зорба Гъркът”  ще гостува на 15 декември в Националния дворец на културата (НДК) със специалното участие на примабалерината Маша Илиева в ролята на мадам Ортанс. Това съобщават от Софийската опера и балет. Спектакълът е част от Новогодишния музикален фестивал 2013.

"Зорба Гъркът" се свръзва най-вече с прочутия филм с участието на Антъни Куин, основан на книгата "Живот и приключения на Алексис Зорбас" (1943 г.), която дава тласък на кариерата на писателя Никос Казандзакис. Критици твърдят, че балетната постановка настига по известност литературния и филмовия вариант на творбата. Световната премиера на балета е през 1988 г. на "Арена ди Верона". Оттогава той е представен пред повече от 3 млн. зрители в 30 страни. Най-голямата публика, която е събирал, е от 120 000 души на открития стадион в Рио де Жанейро.

Публиката му в София ще може да се наслади на уменията на трупата на балета на Софийската опера. В главните роли участват българските топсолисти Маша Илиева и Еленко Иванов, Емил Йорданов, Людмила Илиева, Кирил Иванов. Автор на музиката е Микис Теодоракис - един от най-изявените гръцки композитори, общественик, политически и културен деец, възпитаник на парижката и атинската консерватории.

Хореограф е руснакът Лорка Масине, който е роден в Ню Йорк. Негов учител е баща му, известният хореограф Леонид Масине. Бил е танцьор и хореограф на френската телевизия, на "Балета на 20 век" на Бежар, балетната трупа на Монте Карло, "Ню Йорк Сити Балей", "Театро Масимо" в Палермо, миланската "Ла Скала", римската опера. Завършил е „Литература” в Сорбоната.

Балетът на Софийската опера беше поканен от Министерството на културата на Гърция да участва със "Зорба Гъркът" в културната програма "2007 - Година на Казандзакис". Проектът се осъществява по повод 50 години от кончината на големия гръцки писател. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Разкрития: Агенти на разузнаването Мосад са подготвяли сухопътна операция в в Катар
Вдовицата на застреляния Чарли Кърк: Ще продължа делото му!
Желязков: Този вот на недоверие е алманах на всички проблеми в съдебната система
Посланически скандал: Лейбъристки депутат обвини Киър Стармър, че не е годен за премиер
Fitch понижи кредитния рейтинг на Франция до A+
El Nacional: Зинедин Зидан ще води националния отбор по футбол на Франция след Световното през 2026 г.
Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол, за да наложи санкции
Неизвестно за известните: Нацисти убиват фармацевта, който искаше да излекува всички