Над половината българи "мекат"

Над половината българи мекат

Проучване на Софийския университет показа, че 51,3% от българите смятат т.нар. "мекане" - произнасянето на глаголи като "пишеме", "четеме", "говориме", е правилно.

Данните са от проучване на езиковите нагласи в съвременния български език, направено от преподаватели от Софийския университет "Св. Климент Охридски". То е проведено сред 2018 души от 28 области на страната.

Доц. Красимира Алексова от Факултета по славянски филологии отбеляза, че много голяма част от анкетираните определя 11 правоговорни явления като неправилни, но за "мекането" същите хора посочват, че е правилно правоговорно явление. 55% от анкетираните смятат, че "мекането" е достатъчно благозвучно. 48,7% пък го определят за неправилно, предаде БТА. 

Доц. Алексова добави, че за "мекането" всички смятат, че е говор, типичен за "българския запад - за шопите", но той е разпространен в три четвърти от българската езикова територия. 

68% от анкетираните заявяват, че не е много благозвучно изговарянето на "ходих" и "направих" с ударение на "и", както и изговорът "бяли", "вървяли", "живяли".

Друго правоговорно отклонение е смекчаването на съгласните пред "е" и "и", както и за преминаването на неударено "е" в "и" - "дитето" вместо "детето". 

Друг вид правоговорно отклонение е при т.нар. "екане" - на мястото на "я" се появява "е", например - "бел", "голем", "хлеб", "бехме", "вървехме" и "живехме". 

Отклонение са и формите с твърда вместо с мека съгласна - "вървъ" вместо "вървя", "мислъ" вместо "мисля", както и при съществителни имена от мъжки род, които са членувани. 

Алексова даде и пример за неправилни правоговорни форми, които се появяват и в писмената практика - в минало свършено време вместо окончанието "-ох" се изговаря "-ах" - "четах", "отидахме", "донесахме". 

Наблюдава се и правоговорното явление "свръх якане" - "бяли", "живяли", "вървяли", "голями", "огряни". 

"Има политици, които от страх да не "екат" отиват в другия край и използват "свръх якане", но и има и много българи, които не знаят, че това е отклонение от правоговора", коментира преподавателят. 

Според проучването хората, които живеят в София, са най-толерантни към отклоненията в правоговора, а населението в североизточната част на страната е най-нетолерантно.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ