Юлия Свириденко е новият премиер на Украйна

ЕС

Върховната рада на Украйна гласува днес Юлия Свириденко да бъде новият министър-председател на страната, предаде Ройтерс, като се позова на публикация в "Телеграм" на депутата от опозицията Олексий Гончаренко.

Той оповести, че 262 законодатели в 450-местния еднокамарен парламент са гласували за Свириденко.

Досегашната министърка на икономическото развитие и търговията, която бе първи вицепремиер, наследява на поста подалия оставка Денис Шмигал, предава БТА. 

Юлия Свириденко е родена през 1985 г. в Черниговска област, северно от Киев. Тя е икономист по образование и от 2021 г. изпълнява длъжността първи заместник министър-председател на Украйна. Тя изигра ключова роля в неотдавнашните преговори за сделката със САЩ за украинските редки природни елементи. 

Свириденко първоначално работи в местната политика и частния сектор, преди да бъде включена в правителството след изборната победа на Зеленски през 2019 г., първоначално като заместник-министър на икономиката. По-късно се издига до заместник-ръководител на президентската канцелария, а от 2021 г. е министър на икономиката и заместник министър-председател. От началото на войната тя отговаря за осигуряването на международна помощ и заеми, отбелязва ДПА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16 до 22 март
Иран поднови атаките срещу съюзниците на САЩ в Персийския залив. Тръмп заяви, че не го е очаквал
На днешната дата, 17 март. Имен ден празнуват Алеко, Алекса, Алексей, Алекси, Алексий
Саркози няма да обжалва отказа за обединяване на присъдите си и пак ще влиза в затвора
Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Kaufland стана първата компания със сертификат за равно заплащане в България
Мъск прогнозира бъдеще с високи доходи за всички, благодарение на изкуствения интелект
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст