Най-интересното във вестниците на 13 септември, понеделник
Интересно - новините в днешната преса приличат на опозиционни, а трима млади социалисти атакуват властта. Един министър пък я довършва с несресани икономически мисли, а една председателка на парламента - с политически такива.
Но хайде поред. Икономиката май не е върви на добре въпреки оптимизма, струящ от правителството. Бизнесът закъсва с плащането на половината от задълженията си, съобщава "Дневник". Не е оптимистична и равносметката Успехът на лято 2010: Повече туристи = същите или по-малко приходи. И нищо хубаво не се задава Чужди производители на лекарства: Държавата се опитва да финтира пациентите. "Ако държавата свърши парите за лекарствата, които е длъжна да плаща, пациентите няма да могат да я съдят, въпреки че са плащали здравните си осигуровки. Министерството на здравеопазването подготвя промени в наредба 34, които се очаква да бъдат приети скоро от правителството. В тях ще бъде записано, че ведомството осигурява лечение само в рамките на бюджета си", съобщава всекидневникът. Редакционният коментар е по тази тема: "Административно се предотвратява възможността да се повтори случаят, в който онкоболна преди време осъди държавата по същата причина. Затова готвената неподсъдност за неосигуряване на животоспасяващите и животоподдържащите лекарства идва най-вече като сигнал какво трябва да очакват гражданите. Отгоре на всичко и не се знаело колко точно пари са останали за медикаменти след актуализацията на бюджета. [] Разбира се, че такива промени няма да издържат, но губенето на време и енергия за обсъждане или на откровено лобистки, или на откровено некомпетентни инициативи започва да идва в повече". На лобизма и на откровената некомпетентност е посветен и коментарът Бизнесмени в министерски кресла, в който става дума за прословутата нова транспортна схема на автомобилните превози.
ГЕРБ прекроява из основи Сметната палата/Управляващите сменят ръководството на поредната "независима" институция, съобщава "Сега". За спорно добра новина може да мине Премиерът пак ще сваля лихвите по кредитите.
На същата тема набляга и "Стандарт", като добавя интересен дейтаил в подзаглавие Бойко и Дянков свалят лихвите по кредитите/Икономиката ни не е заспала, а е в нокаут, казва премиерът.
Започва продажбата на “Кремиковци”, обявява "Труд", ама кандидати няма. Защо? Отговорът е в коментара: "След близо 20 години източване, обиране, препиране, кражби, стачки и агония металургичният гигант най-накрая рухна. И започва продажбата на “Кремиковци”, но не за един долар, както преди години, а за повече от половин милиард лева".
Лек икономически оптимизъм внася "24 часа" с твърдението Китайци и дубайци в битка за “Виваком”.
Но пък в "Труд" Борислав Гуцанов казва Докато умуваме за порт Варна, румънците ни отвяха. Бившият шеф на червените общинари в морския град, който престоя известно време в ареста, е единият от тримата млади функционери на БСП, дали интервюта. В "Дневник" е Георги Кадиев: Гласуването в Столичната община напомня на "коне с капаци". В "Сега" -ГЕРБ е проекция на месарския подход в политиката/Дефиницията им за корупция е "далавера, в която не участваме ние", казва депутатът от левицата Петър Курумбашев.
Каквото и да говорят левите, не могат да направят на правителството това, което могат най-видните хора в ГЕРБ. Ето ви за доказателство само две интервюта.
Министърът на труда и социалната политика изглежда е забравил какво точно работи и пак се изживява като синдикален лидер от "Подкрепа", но издигнат на държавен пост като по времето на социализма. Вдигаме пенсиите след заплатите/При 270 лв. на месец 21 млн. са за хазната, казва Тотю Младенов. Като че ли неговата работа е да иззема пари от работодателите и после да ги раздава по свое усмотрение. Затова напира да постанови вдигане на минималната работна заплата (т.е. заплатата на най-нискоквалифицираните работници) и минималните осигурителни прагове. Изключително любопитно е какво отговаря, когато го питат за доходите. Този човек или не знае кое какво е, или наистина вярва, че като нареди какъв да бъде осигурителният доход, повишава и заплатата. Ето: "- Какви доходи може да очакват хората през следващата година? - От следващата седмица започват преговорите за новите размери на минималните осигурителни прагове. Миналата година бяха договорени осигурителни прагове само с 4,5% по-високи от предишната. Очаквам тази година те да са още по-високи, спокойно може да се постигне средно увеличаване от над 10%. В някои браншове то може да бъде повече, другаде по-малко."
Министърът обаче с мед да го намажеш в сравнение с председателката на парламента Цецка Цачева, която пред "24 часа" прави епохално откритие Лобистките скандали са очистителни за ГЕРБ. Ами да, още няколко и направо ще го очистят. Освен ако след дълго мислене електоратът не проумее мъдрите обяснения на юристката от Плевен: "Конфликт има тогава, когато има частен интерес, от който е възникнала материална облага. В кой от внесените законопроекти, които бяха раздухани в медиите, е налице причинно-следствена връзка между даден депутат, частния му интерес и материалната облага? Сега е много удобно всеки текст, внесен от депутати, да се представя като лобистки и обслужващ интереси. Кой освен тези, които са най-близо до даден проблем като професионален опит и компетентност, би могъл да предложи по-добро решение на проблемите в дадена сфера?"
Ами никой, разбира се, след като шефката на българските законотворци не е разбрала, че депутатите са в Народното събрание не просто да решават "проблемите в дадена сфера", без да угаждат с материална облага на частния си интерес, а за да уреждат и защитават справедливо обществените интереси. Но може би към края на втората година от управлението си ГЕРБ и това ще проумеят - че не е достатъчно само да се гордеят, задето не крадат, ами трябва и полза да допринасят.
"МениджърНюз" ви желае търпеливо четене.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.